Nyt omfattende USA-forbud kan blive ‘dødbringende slag’ mod Huawei

Det kan blive et ‘dødbringende slag’ mod kinesiske Huawei, at USA nu blokerer for selskabets adgang til vitale computer-chip.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Et ‘dødbringende slag.’ Sådan lyder vurderingen fra analytikere at konsekvensen af en række nye amerikanske forbud kan blive for Huawei.

USA indførte mandag en række nye sanktioner mod handel med Huawei, som i vid udstrækning blokerer for, at chip-selskaber, der sælger eller producerer chip udviklet med amerikansk software eller teknologi, må handle med Huawei.

Den eneste undtagelse er selskaber, der har fået en specifik tilladelse fra de amerikanske myndigheder.

De nye restriktioner kommer i forlængelse af de tidligere restriktioner, der blev indført i maj.

De begrænsede i stor stil for store chipselskabers handel med Huawei og ramte blandt andet TSM.

Det kan du læse mere om her: Huawei tvinges til at stoppe med at producere top-chip til smartphones: USA blokerer

Med de nye forbud øges forbuddet til at gælde stort set alle verdens chip-producenter, der alle på en eller anden måde anvender amerikansk teknologi et eller andet sted i produktionen.

Paul Triolo fra analysehuset Eurasia Group kalder det for et ‘dødbringende slag mod Kina vigtigste teknologi-selskab.’

Han skriver i et nyhedsbrev, at det nye forbud er det hidtil ‘mest alvorlige forsøg fra den amerikanske regering på at kvæle selskabets [Huaweis, red] mulighed for at anskaffe sig avancerede halvledere til alle forretnings-enheder.’

Eksempelvis er Huawei helt afhængig af udenlandsk teknologi i selskabets produktion af 5G-udstyr.

Men også den amerikanske tech-branche bliver ramt.
Til CNN siger direktør for den ameriaknske Semiconductor Industry Association John Neuffer, at forbuddet vil medføre ‘signifikante forandringer for den amerikanske halvleder-industri.’

Han siger, at den amerikanske chipbranches udvikling ikke mindst bygger indtægter skabt af salg til Kina.

De nye amerikanske restriktioner betyder blandt andet, at handel med hele 38 Huawei-relaterede chip-selskaber begrænses.

Du kan læse hele meddelelsen herom her.

Læs også:

USA indfører strammere forbud mod Huawei: Vil stoppe chip-samarbejde

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du skabe sammenhæng mellem IT-systemer, data og processer i PET?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Statens IT

    Erfaren Omada-specialist til Statens IT

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S