Huawei tvinges til at stoppe med at producere top-chip til smartphones: USA blokerer

Kinesiske Huawei stopper i næste måned med at producere sine egne Kirin-chip. Det sker som en direkte konsekvens af USA’s stigende pres på selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen

Kinesiske Huawei trækker inden for en måned tid stikket på de produktionsmaskiner, der producerer selskabets egne Kirin-chip, der alene anvendes i Huaweis egne smartphones.

Det sker som en direkte konsekvens af USA’s efterhånden flere år lange kamp mod selskabet, som USA mener fungerer som forlænget arm for den kinesiske regering i en tid, hvor Kina for alvor er begyndt at udfordre USA’s dominans på det teknologiske område.

Ifølge den kinesiske avis Caixin er Huawei nødt til at slukke for produktionen af Kirin-chip, fordi de amerikanske handels-restriktioner har ramt hele supply chainen.

Det betyder kort og godt, at de amerikanske handelsrestriktioner betyder, at Huaweis chip-division HiSilicon ikke længere kan få leveret de nødvendige materialer til at producere chippene.

HiSilicon er dybt afhængig af blandt andet software fra amerikanske selskaber som Cadence Design Systems og Synopsis, skriver Reuters.

Selve produktionen er typisk outsourcet til de store produktionsfabrikker i Taiwan, der ligeledes i stor stil anvender amerikansk software.

Desuden forsøger USA målrettet at lægge pres på andre lande til at smide Huawei på porten.

“Fra 15. september og frem kan vores flagship Kirin-processorer ikke længere produceres. Vores AI-drevne processorer kan heller ikke produceres. Det er et stort tab for os,” siger direktøren for Huaweis forbruger-division, Richard Yu ifølge Caixin.

Wall Street Journal skrev i weekenden, at amerikanske Qualcomm nu er i fuld gang med at lobbye i Washington for at få lov til at sælge chip til Huawei.

Det er i dag umuligt på grund af forbuddet mod at handle med Huawei.

Læs også:

På trods af amerikanske sanktioner: Huawei vil i dag lancere verdens hurtigste 5G-telefon

Huawei P40 Pro+ vil være mobilernes konge – men den har én stor svaghed

Er denne billige smartphone reelt set den eneste, man behøver?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job