Huawei tvinges til at stoppe med at producere top-chip til smartphones: USA blokerer

Kinesiske Huawei stopper i næste måned med at producere sine egne Kirin-chip. Det sker som en direkte konsekvens af USA’s stigende pres på selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen

Kinesiske Huawei trækker inden for en måned tid stikket på de produktionsmaskiner, der producerer selskabets egne Kirin-chip, der alene anvendes i Huaweis egne smartphones.

Det sker som en direkte konsekvens af USA’s efterhånden flere år lange kamp mod selskabet, som USA mener fungerer som forlænget arm for den kinesiske regering i en tid, hvor Kina for alvor er begyndt at udfordre USA’s dominans på det teknologiske område.

Ifølge den kinesiske avis Caixin er Huawei nødt til at slukke for produktionen af Kirin-chip, fordi de amerikanske handels-restriktioner har ramt hele supply chainen.

Det betyder kort og godt, at de amerikanske handelsrestriktioner betyder, at Huaweis chip-division HiSilicon ikke længere kan få leveret de nødvendige materialer til at producere chippene.

HiSilicon er dybt afhængig af blandt andet software fra amerikanske selskaber som Cadence Design Systems og Synopsis, skriver Reuters.

Selve produktionen er typisk outsourcet til de store produktionsfabrikker i Taiwan, der ligeledes i stor stil anvender amerikansk software.

Desuden forsøger USA målrettet at lægge pres på andre lande til at smide Huawei på porten.

“Fra 15. september og frem kan vores flagship Kirin-processorer ikke længere produceres. Vores AI-drevne processorer kan heller ikke produceres. Det er et stort tab for os,” siger direktøren for Huaweis forbruger-division, Richard Yu ifølge Caixin.

Wall Street Journal skrev i weekenden, at amerikanske Qualcomm nu er i fuld gang med at lobbye i Washington for at få lov til at sælge chip til Huawei.

Det er i dag umuligt på grund af forbuddet mod at handle med Huawei.

Læs også:

På trods af amerikanske sanktioner: Huawei vil i dag lancere verdens hurtigste 5G-telefon

Huawei P40 Pro+ vil være mobilernes konge – men den har én stor svaghed

Er denne billige smartphone reelt set den eneste, man behøver?

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,