3 åbner for 5G i Danmark inden nytår - tester for tiden 20 master i Roskilde

Mobilselskabet vil inden nytår åbne for 5G i Danmark: Lige nu tester selskabet 5G i Roskilde og i København.

Artikel top billede

Mobilselskabet 3 er på trapperne til at åbne for 5G og planlægger at gå i luften med 5G i Danmark inden nytår.

Det kommer i første omgang til at ske på det, som 3 kalder for ‘udvalgte steder’ i landet. Lanceringen ventes at finde sted i slutningen af året.

Her vil man i første omgang kunne komme på 5G-nettet på 700- og 1.800 MHz-frekvenserne.

Selskabet meddeler, at det for tiden tester 5G på 1.800 MHz-frekvensbåndet på et lukket netværk på 20 mastepositioner i Roskilde.

Disse test skal kaste lys over, hvordan 5G-løsningerne rent teknisk skal sættes sammen, når 5G skal integreres i 3’s åbne netværk.

“Vi eksperimenterer både helt praktisk med at få plads til mere udstyr i vores master og test af 5G-devices, men ser også på hvordan vi kan få 4G og 5G til at spille sammen på vores frekvensbånd,” meddeler radionetværkschef Stefan Ring Støhrmann.

Han peger på, at 4G i den nærmeste fremtid fortsat vil være meget mere udbredt end 5G. Faktisk er der stigende behov for kapacitet på 4G-nettet, siger han.

“Derfor skal vi lave en fordeling på vores indkøbte frekvensbånd, som giver plads til 5G og samtidig giver gode oplevelser med 4G i de kommende år.”

Med kombinationen af 4G og 5G kan 3’s mobilkunder forvente hastigheder på omkring 300 Mbt/s, lover selskabet.

3 har dog samtidig kig på den kommende auktion over det meget kraftigere 3,5Ghz-frekvensbånd, som 3 for tiden tester i København.

På dette bånd kan man opnå hastigheder på til 1Gbit/s - mere 10 gange hurtigere end en almindelig 4G-forbindelse.

“Vi er meget spændte på den kommende auktion, hvor de mere kraftfulde 5G-frekvenser kommer i udbud. Man fristes til at kalde det for det første ’ægte 5G’,” lyder det fra 3.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    API-udvikler til PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job