3 åbner for 5G i Danmark inden nytår - tester for tiden 20 master i Roskilde

Mobilselskabet vil inden nytår åbne for 5G i Danmark: Lige nu tester selskabet 5G i Roskilde og i København.

Artikel top billede

Mobilselskabet 3 er på trapperne til at åbne for 5G og planlægger at gå i luften med 5G i Danmark inden nytår.

Det kommer i første omgang til at ske på det, som 3 kalder for ‘udvalgte steder’ i landet. Lanceringen ventes at finde sted i slutningen af året.

Her vil man i første omgang kunne komme på 5G-nettet på 700- og 1.800 MHz-frekvenserne.

Selskabet meddeler, at det for tiden tester 5G på 1.800 MHz-frekvensbåndet på et lukket netværk på 20 mastepositioner i Roskilde.

Disse test skal kaste lys over, hvordan 5G-løsningerne rent teknisk skal sættes sammen, når 5G skal integreres i 3’s åbne netværk.

“Vi eksperimenterer både helt praktisk med at få plads til mere udstyr i vores master og test af 5G-devices, men ser også på hvordan vi kan få 4G og 5G til at spille sammen på vores frekvensbånd,” meddeler radionetværkschef Stefan Ring Støhrmann.

Han peger på, at 4G i den nærmeste fremtid fortsat vil være meget mere udbredt end 5G. Faktisk er der stigende behov for kapacitet på 4G-nettet, siger han.

“Derfor skal vi lave en fordeling på vores indkøbte frekvensbånd, som giver plads til 5G og samtidig giver gode oplevelser med 4G i de kommende år.”

Med kombinationen af 4G og 5G kan 3’s mobilkunder forvente hastigheder på omkring 300 Mbt/s, lover selskabet.

3 har dog samtidig kig på den kommende auktion over det meget kraftigere 3,5Ghz-frekvensbånd, som 3 for tiden tester i København.

På dette bånd kan man opnå hastigheder på til 1Gbit/s - mere 10 gange hurtigere end en almindelig 4G-forbindelse.

“Vi er meget spændte på den kommende auktion, hvor de mere kraftfulde 5G-frekvenser kommer i udbud. Man fristes til at kalde det for det første ’ægte 5G’,” lyder det fra 3.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

Københavnsområdet

KMD A/S

Support Consultant for KMD Nexus

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S