3 åbner for 5G i Danmark inden nytår - tester for tiden 20 master i Roskilde

Mobilselskabet vil inden nytår åbne for 5G i Danmark: Lige nu tester selskabet 5G i Roskilde og i København.

Artikel top billede

Mobilselskabet 3 er på trapperne til at åbne for 5G og planlægger at gå i luften med 5G i Danmark inden nytår.

Det kommer i første omgang til at ske på det, som 3 kalder for ‘udvalgte steder’ i landet. Lanceringen ventes at finde sted i slutningen af året.

Her vil man i første omgang kunne komme på 5G-nettet på 700- og 1.800 MHz-frekvenserne.

Selskabet meddeler, at det for tiden tester 5G på 1.800 MHz-frekvensbåndet på et lukket netværk på 20 mastepositioner i Roskilde.

Disse test skal kaste lys over, hvordan 5G-løsningerne rent teknisk skal sættes sammen, når 5G skal integreres i 3’s åbne netværk.

“Vi eksperimenterer både helt praktisk med at få plads til mere udstyr i vores master og test af 5G-devices, men ser også på hvordan vi kan få 4G og 5G til at spille sammen på vores frekvensbånd,” meddeler radionetværkschef Stefan Ring Støhrmann.

Han peger på, at 4G i den nærmeste fremtid fortsat vil være meget mere udbredt end 5G. Faktisk er der stigende behov for kapacitet på 4G-nettet, siger han.

“Derfor skal vi lave en fordeling på vores indkøbte frekvensbånd, som giver plads til 5G og samtidig giver gode oplevelser med 4G i de kommende år.”

Med kombinationen af 4G og 5G kan 3’s mobilkunder forvente hastigheder på omkring 300 Mbt/s, lover selskabet.

3 har dog samtidig kig på den kommende auktion over det meget kraftigere 3,5Ghz-frekvensbånd, som 3 for tiden tester i København.

På dette bånd kan man opnå hastigheder på til 1Gbit/s - mere 10 gange hurtigere end en almindelig 4G-forbindelse.

“Vi er meget spændte på den kommende auktion, hvor de mere kraftfulde 5G-frekvenser kommer i udbud. Man fristes til at kalde det for det første ’ægte 5G’,” lyder det fra 3.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect