Nu er Visma 76,6 milliarder værd: Se de nye investorer her

På seks år har Visma næsten firdoblet selskabets værdi. I 2014 var virksomheden 21,9 milliarder kroner værd, men den seneste kapitalrejsning er sket til en værdiansættelse på 76,6 milliarder kroner. Se den nye ejerfordeling her.

Artikel top billede

(Foto: Visma)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på Visma nye ejere
  • Se Visma voldsomme værdistigning
  • Find ud af hvordan ejerskabet af den nordiske software-gigant nu er fordelt
592
3 min
Den engelske kapitalfond HG Capital øger sammen med investoren CPPIB sin ejerandel i den nordiske software-gigant Visma.

Samtidig intræder de globale investeringsselskaber TPG og Warburg Pincus som nye investorer og medejere i Visma-koncernen.

Med den nye værdiansættelses er værdien af Visma-koncernen nu på 76,6 milliarder kroner.

Til sammenligning havde selskabet i 2014 en værdiansættelse på 21,9 milliarder kroner.

Det oplyser selskabet i en meddelelse til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S