Danske Seed Capital opretter ny teknologifond på 500 millioner

Seed Capital har rejst en halv milliard kroner i en ny fond, som skal bruges på teknologiinvesteringer. I løbet af et år skal fondens midler fordobles til en milliard kroner.

Artikel top billede

Ulla Brockenhuus-Schack, managing partner hos Seed Capital.

Det danske ventureselskab Seed Capital er lykkes med at rejse 500 millioner kroner til en ny fond, der skal investere i teknologi.

Det fortæller Seed Capitals managing director, Ulla Brockenhuus-Schack, i en meddelelse til Computerworld.

"Den danske start-up scene inden for teknologi er modnet de seneste år med et stigende antal af erfarne og ambitiøse
serie iværksættere. Vi har finkæmmet vores investeringsstrategi og fokuserer nu udelukkende på stærke iværksættere
fra tech-branchen i Danmark, som har bevist et product-market-fit samt en god kommerciel traction," udtaler Ulla Brockenhuus-Schack i meddelelsen.

Inden for et år skal fonden vokse til en milliard kroner, som skal investeres i danske treknologiiværksættere.

Den nye fond bliver Seed Capitals fjerde fond.

Seed Capital etablerede sin første fond i 2004, og ventureselskabet har blandt andet investeret i Vivino, Trustpilot og Endomondo.

Læs også: Danske Good Monday lander investering på 27,5 millioner: Gør klar til at indtage London

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S