Mjølner Informatics med tilbagegang: Overskud skrumper til en tredjedel

Aarhusianske Mjølner Informatics kommer ud af 2019 med et overskud, der er skrumpet til en tredjedel af resultatet fra året forinden. Ledelsen kalder resultatet "mindre tilfredsstillende." Se her hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Lindum Foto / Casper Torndahl)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i Mjølner Informatics 2019-regnskab
  • Hvilke investeringer, der har påvirket årets resultat
  • Selskabets forventninger til 2020
  • Hvorledes Mjølner Informatics er påvirket af coronakrisen
316
1:45 min
Mjølner Informatics kan igen fremvise et millionoverskud, selvom det er væsentligt mindre end året forinden.

På selskabets generalforsamling 11. august blev regnskabet for 2019 godkendt. Her vises et overskud efter skat på knap tre millioner kroner.

Det er et fald på omkring 70 procent i forhold til året forinden, hvor overskuddet endte på 9,4 millioner kroner.

Det skriver ITWatch.

Der er også tilbagegang at spore på

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg