Forsvarets Efterretningstjeneste henter datachef fra Nordea: Skal opbygge helt ny AI-afdeling

Forsvarets Efterretningstjeneste, FE, har hentet en ny datachef hos Nordea, der skal stå for at opbygge en ny enhed med fokus på teknologi, data og brug af kunstig intelligens.

Artikel top billede

Italienske Carmine Gioia, der kommer fra en stilling som chef for dataanalyse hos Nordea, skal fra 1. september stå i spidsen for opbygningen af en ny sektor i Forsvarets Efterretningstjeneste, FE, med fokus på teknologi, data og kunstig intelligens.

Han indtræder samtidig i FE’s øverste ledelse med reference til chefen for FE, Lars Findsen, der netop er blevet hjemsendt.

"Jeg er meget glad for, at det er lykkedes at hente en velanset kapacitet som Carmine til FE til at stå for opbygningen af en af grundstenene i tjenestens fremtidige virke, nemlig videreudviklingen af arbejdet med data, teknologi og ikke mindst AI," lyder det fra Lars Findsen i en meddelelse, der fortsætter:

"Det er afgørende for løsningen af FE’s opgaver, at vi hele tiden opdaterer og tilpasser fokus og samtidigt formår at rekruttere landets skarpeste hjerner."

Carmine Gioia har de seneste 15 år været tilknyttet Massachusetts Institute of Technology indenfor forskning og undervisning.

Målet med den nye enhed er at styrke implementeringen af teknologi, data og AI på strategisk niveau i FE samt at bringe FE fremad i arbejdet med at benytte AI i opgaveløsningen, lyder det.

Læs også: Ekspert i cyberkrig anbefaler flere muskler til Forsvaret: "Hvis du bliver beskudt, forsvarer du dig. Du ringer ikke først til Folketinget"

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S