Forsvarets Efterretningstjeneste henter datachef fra Nordea: Skal opbygge helt ny AI-afdeling

Forsvarets Efterretningstjeneste, FE, har hentet en ny datachef hos Nordea, der skal stå for at opbygge en ny enhed med fokus på teknologi, data og brug af kunstig intelligens.

Artikel top billede

Italienske Carmine Gioia, der kommer fra en stilling som chef for dataanalyse hos Nordea, skal fra 1. september stå i spidsen for opbygningen af en ny sektor i Forsvarets Efterretningstjeneste, FE, med fokus på teknologi, data og kunstig intelligens.

Han indtræder samtidig i FE’s øverste ledelse med reference til chefen for FE, Lars Findsen, der netop er blevet hjemsendt.

"Jeg er meget glad for, at det er lykkedes at hente en velanset kapacitet som Carmine til FE til at stå for opbygningen af en af grundstenene i tjenestens fremtidige virke, nemlig videreudviklingen af arbejdet med data, teknologi og ikke mindst AI," lyder det fra Lars Findsen i en meddelelse, der fortsætter:

"Det er afgørende for løsningen af FE’s opgaver, at vi hele tiden opdaterer og tilpasser fokus og samtidigt formår at rekruttere landets skarpeste hjerner."

Carmine Gioia har de seneste 15 år været tilknyttet Massachusetts Institute of Technology indenfor forskning og undervisning.

Målet med den nye enhed er at styrke implementeringen af teknologi, data og AI på strategisk niveau i FE samt at bringe FE fremad i arbejdet med at benytte AI i opgaveløsningen, lyder det.

Læs også: Ekspert i cyberkrig anbefaler flere muskler til Forsvaret: "Hvis du bliver beskudt, forsvarer du dig. Du ringer ikke først til Folketinget"

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S