Artikel top billede

Ekspert i cyberkrig anbefaler flere muskler til Forsvaret: "Hvis du bliver beskudt, forsvarer du dig. Du ringer ikke først til Folketinget"

Der er brug for, at Forsvarets Efterretningstjeneste får bedre muligheder for at arbejde mere offensivt for at forhindre cyberangreb mod Danmark. Men det kræver samtidig en større kontrol, forklarer forsker på Københavns Universitet.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Forsvaret Efterretningstjeneste skal have mulighed for nemmere at angribe hackere
  • Læs hvad der er nødvendigt, hvis det skal lade sig gøre
  • Se hvorfor Forsvarets Efterretningstjeneste ifølge den danske forsker er handlingslammet i dag
1.010
5:15 min
Forsvarets Efterretning har brug for bedre muligheder til at kunne angribe andre fremmede stater og aktiviteter på nettet.

Det mener postdoc ved Center for Militære Studier på Københavns Universitet, Tobias Liebetrau, der påpeger, at Forsvaret i dag reagerer alt for langsomt, hvis man skal være i stand til at forsvare Danmarks digitale infrastruktur.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny app på vej til danskerne: Regeringen tager første skridt mod ny digital tegnebog

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsofts Satya Nadella: AI baner vejen for at samle Word, Excel og PowerPoint i ét program

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Europæisk alternativ til Microsoft 365 oplever enorm interesse: Donald Trump og JD Vance giver det kæmpe boost

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

It-system til kontrol af landbrugets kvælstof-udledning kommer til at koste mere end 200 millioner kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Han er CISO for over 300.000 ansatte: Nu kommer han med kras kritik af SaaS-leverandører og cloud