Accenture vil med ny satsning forsøge at firedoble sit salg til det offentlige

Accenture vil fremover levere flere deciderede udviklingsopgaver til det offentlige herhjemme og sigter efter en firedobling af sit salg til det offentlige inden for de kommende år.

Artikel top billede

(Foto: Dan jensen)

Efter i en årrække at have leveret rådgivnings-opgaver til det offentlige, vil konsulenthuset Accenture nu til også at levere deciderede udviklings-opgaver til de offentlige kunder herhjemme.

Med satsningen sigter selskabet efter at kunne firedoble sit samlede salg til den offentlige sektor inden for de kommende fire-fem år, fortæller direktør for den offentlige sektor i Accenture, Christian Max Hansen, til ITWatch.

Han fortæller, at skatteområdet bliver det første skridt. Her har Accenture i forvejen været rådgiver siden 2015, og Computerworld kunne fornylig fortælle, at Accenture nu er kommet med på skattevæsenets store rammeaftale om it-udviklings-opgaver.

Det kan du læse mere om her: Seks it-virksomheder vinder kæmpe ramme-aftale til tre milliarder kroner under Skatteministeriet: Se dem her

Christian Max Hansen fortæller, at netop skatteområdet bliver Accentures ‘entry’ på markedet for udviklingsopgaver til det offentlige.

“Hvis vi kigger på Accenture, så er 80 procent. af vores globale forretning implementeringsprojekter. Det er det, vi er vokset op med. I Danmark har man så bare brugt den omvendte formel, hvor vi startede med at opbygge en konsulentforretning,” siger han.

Læs også:

Efter fem måneders forsinkelse: Disse 10 danske konsulenthuse bliver leverandører på ny konsulent-rammeaftale til staten

Disse virksomheder drømmer de danske it-studerende om at arbejde for: Se listen med de 59 mest attraktive arbejdspladser

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S