Accenture vil med ny satsning forsøge at firedoble sit salg til det offentlige

Accenture vil fremover levere flere deciderede udviklingsopgaver til det offentlige herhjemme og sigter efter en firedobling af sit salg til det offentlige inden for de kommende år.

Artikel top billede

(Foto: Dan jensen)

Efter i en årrække at have leveret rådgivnings-opgaver til det offentlige, vil konsulenthuset Accenture nu til også at levere deciderede udviklings-opgaver til de offentlige kunder herhjemme.

Med satsningen sigter selskabet efter at kunne firedoble sit samlede salg til den offentlige sektor inden for de kommende fire-fem år, fortæller direktør for den offentlige sektor i Accenture, Christian Max Hansen, til ITWatch.

Han fortæller, at skatteområdet bliver det første skridt. Her har Accenture i forvejen været rådgiver siden 2015, og Computerworld kunne fornylig fortælle, at Accenture nu er kommet med på skattevæsenets store rammeaftale om it-udviklings-opgaver.

Det kan du læse mere om her: Seks it-virksomheder vinder kæmpe ramme-aftale til tre milliarder kroner under Skatteministeriet: Se dem her

Christian Max Hansen fortæller, at netop skatteområdet bliver Accentures ‘entry’ på markedet for udviklingsopgaver til det offentlige.

“Hvis vi kigger på Accenture, så er 80 procent. af vores globale forretning implementeringsprojekter. Det er det, vi er vokset op med. I Danmark har man så bare brugt den omvendte formel, hvor vi startede med at opbygge en konsulentforretning,” siger han.

Læs også:

Efter fem måneders forsinkelse: Disse 10 danske konsulenthuse bliver leverandører på ny konsulent-rammeaftale til staten

Disse virksomheder drømmer de danske it-studerende om at arbejde for: Se listen med de 59 mest attraktive arbejdspladser

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo