Dansk e-handel slår rekord under coronakrisen: Men en vare styrtdykker

Coronapandemien har fået danskernes forbrug på nettet til at eksplodere. Det viser nye tal fra Foreningen Dansk Internethandel. Særligt et område er dog styrtdykket i perioden.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rupixen on Unsplash)

Danske online-butikker har slået rekord de sidste seks måneder.

Aldrig før har danske forbugere nemlig handlet så meget på nettet, som i løbet af de seneste måneder mens mange har holdt sig hjemme for at begrænse spredningen af Covid-19.

I løbet af årets første seks måneder brugte danske internetbrugere nemlig 74,7 milliarder kroner på nettet, viser tal fra Foreningen Dansk Internethandel.

"Vi har aldrig set så store ændringer i forbrugernes adfærd og køb, som vi så i 2. kvartal i 2020. Rejser, som normalt er den største branche målt på omsætning, forsvandt stort set, mens andre dele af branchen oplevede ekstraordinær vækst. Salget af bolig- og haveprodukter er eksempelvis steget voldsomt, mens salget af dagligvarer virkelig har fået et folkeligt gennembrud under krisen," siger Niels Ralund, administrerende direktør i FDIH i en pressemeddelse.

Læs også: FDIH på vej til at fusionere med Dansk Erhverv - vil skifte navn til 'Dansk Erhverv Digital Handel'

112 millioner handler

Den samlede omsætning for e-handel i Danmark steg ifølge FDIH med fem procent sammenlignet med sidste år, og det er altså en rekord.

De 74,7 milliarder kroner, der blev brugt på nettet i løbet af årets første seks måneder er fordelt på 112 millioner køb, hvor danske forbrugere har fundet dankortet frem foran computeren eller mobiltelefonen.

Særligt ét område er dog særligt ramt af, at mange sidder hjemme i disse måneder.

Salget af rejser på nettet er nemlig styrtdykket de seneste seks måneder, og ligger 37 procent lavere sammenlignet med sidste år.

Læs også: Jobopslag afslører: Amazon har planer om dansk ekspansion

Samtidig er købet af tøj og smykker steget eksplosivt i samme periode, med en stigning på 23 procent. De to varegrupper ender dog med at udgøre den samme størrelse i første halvår af 2020.

Skiftet kan også ses i, hvilke butikker der har den højeste aktivitet. Her falder DSB's webshop eksempelvis mens flere tøjkæder har mærket et markant løft.

"Der er en del netbutikker, som virkelig er blevet testet, fordi deres salg fra den ene dag til den anden er eksploderet. Heldigvis kan vi se, at kunderne stadig synes, at butikkerne gør det godt,” forklarer Niels Ralund.

Læs også: Her var de 20 mest anvendte webshops i Danmark - Amazon går tilbage blandt de danske kunder

Stigning holder ved

Coronakrisen bliver tilskrevet æren for den store aktivitet på nettet, men ifølge FDIH, så regner man ikke med, at kunderne nu igen vælter ud i de fysiske butikker.

"Jeg er ret sikker på, at forandringerne i forbrugernes adfærd vil vare ved efter coronakrisen. Erfaringen siger, at når du først har handlet eksempelvis dagligvarer online, så dropper du det ikke igen. Det samme gælder med rejser – når vi begynder at købe dem igen, vil det stadig ske på nettet," lyder det fra Niels Ralund.

I undersøgelsen fra foreningen svarer et stort antal af de danske forbrugere, at man regner med fortsat at handle på nettet i endnu større omfang end tidligere.

Læs også: Danske e-handlende jubler over udsigten til ny dansk lov: "Det er 100 procent godt nyt"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS