Morgen-briefing: 40 procent af amerikanerne støtter Trumps TikTok-strategi / Spotify-grundlæggere sælger aktier for milliarder / Astralis ramt af coronakrise

40 procent af amerikanerne støtter Trumps TikTok-strategi. Spotify-grundlæggere sælger aktier for milliarder. Astralis ramt af coronakrise. Erfaren it-mand får direktør-stilling hos Gaatehouse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til tirsdagens morgen-briefing fra Computerworld, som i dag er sammensat af Alexander Haslund.

40 procent af amerikanerne støtter Trumps TikTok-strategi

40 procent af den amerikanske befolkning støtter præsident Donald Trumps udmelding om at sortliste TikTok, hvis den kinesiske videoplatforms amerikanske forretning ikke sælges til et amerikansk selskab.

Det skriver Forbes.

Den amerikanske præsident har sat en deadline til 15. september for, hvornår TikToks amerikanske forretning skal være solgt, hvis det sociale medie ikke vil sortlistes i USA.

Prisen for den amerikanske forretning er sat til 30 milliarder dollar, og her har både Oracle og Microsoft, der har slået pjalterne sammen med supermarkedskæden Walmart, budt sig til.

Det kan du læse mere om her: Walmart går sammen med Microsoft om TikTok-køb: Prisen er 30 milliarder dollar

Spotify-grundlæggere sælger aktier for milliarder

De to svenske stiftere af musiktjenesten Spotify, CEO Daniel Ek og Martin Lorentzon, har tilsammen solgt Spotify-aktier for knap 2,5 milliarder danske kroner hen over sommeren.

Det skriver Finans.

Spotify blev børsnoteret i 2018, og siden da har de to stiftere solgt aktier i selskabet for ni milliarder svenske kroner, hvilket svarer til 6,5 milliarder kroner.

I løbet af det seneste år er aktiekursen hos den populære musiktjeneste steget med over 100 procent. I dag er Spotify næsten 300 milliarder kroner værd.

Astralis ramt af coronakrise

Astralis Group, selskabet bag det succesrige e-sportshold Astralis, er hårdt ramt af coronakrisen.

I årets første seks måneder har det børsnoterede selskab måtte indkassere et minus på lidt over 30 millioner kroner, hvilket er to millioner mere end i samme periode i 2019.

Det skriver Finans.

Omsætningen lander på 20,5 millioner kroner, mens driftsresultatet lyder på 11,6 millioner kroner.

"Annoncørmarkedet og live-underholdning har været ramt hårdt af covid-19, og rejserestriktionerne har ligeledes kostet på præmiepengene, da turneringerne og dermed præmiepuljerne er blevet delt op geografisk," lyder det fra Nikolaj Nyholm, der betegner regnskabet som "relativt tilfredsstillende" og forventer fremgang i de næste måneder.

Astralis blev børsnoteret mod slutningen af 2019.

Erfaren it-mand får direktør-stilling hos Gaatehouse

Gatehouse Maritime, der er specialiseret i datatjenester til tracking og monitorering af den maritime trafik, har hentet Martin Dommerby Kristiansen ind til en stilling som kommerciel direktør.

Det skriver Børsen i dagens avis.

Martin Dommerby Kristiansen kommer fra en stilling som CSO hos it-konsulentvirksomheden Systemate og har over 25 års erfaring fra flere ledende roller i it-virksomheder som Navision, Microsoft, Targit, Thy Solutions, Conscensia og Kvx Technologies.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S