Flertal i Folketinget vil bevare den lukningstruede bredbåndspulje

Et flertal af Folketingets partier vil beholde Bredbåndspuljen på 100 millioner kroner, som regeringen ellers vil lukke.

Artikel top billede

En række af Folketingets partier retter hård kritik mod regeringens planer om at lukke Bredbåndspuljen, og et flertal af Folketinget vil beholde puljen, skriver Altinget.

Bredbåndspuljen har siden 2016 pumpet flere hundrede millioner kroner ud til danske bredbåndsprojekter i ikke mindst tyndere befolkede områder, der ikke er videre attraktive for bredbåndsselskaberne.

Men i forslaget til næste års finanslov lægger regeringen op til at skrotte puljen.

Puljen blev i fjor forlænget i en aftale mellem Socialdemokraterne, Radikale, SF, Enhedslisten og Alternativet. Også dengang ville regeringen indledningsvist afskaffe puljen, men ændrede mening, efter et flertal i Folkertinget krævede, at den fortsatte.

Det kan du læse mere om her: Regeringen fortsætter bredbåndspuljen: Afsætter 100 millioner i finansloven.

I 2019 blev der uddelt 107 millioner kroner til 115 bredbåndsprojekter i 36 kommuner, hvoraf langt størstedelen var kommuner vest for Storebælt.

Den gennemsnitlige pris per adresse landede i fjor på 29.000 kroner.

Du kan læse mere om sidste års projekter her: Vinderne fundet: Disse 115 bredbånds-projekter og otte udbydere skal deles om 107 millioner kroner fra Bredbåndspuljen 2019 - se listen her

Energistyrelsen har tidligere i en evaluering konkluderet, at der fortsat er brug for en statslig indsat, hvis der skal sikres dækning til yderområderne i Danmark.

Det kan du læse mere om her: Energistyrelsen i ny redegørelse om den lukningstruede bredbåndspulje: "Der er behov for en statslig indsats for at sikre dækning"

Læs også:

Danske landdistrikter: Vi har brug for markant digital oprustning - klar med 12 konkrete forslag til erhvervsministeren

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil