Flertal i Folketinget vil bevare den lukningstruede bredbåndspulje

Et flertal af Folketingets partier vil beholde Bredbåndspuljen på 100 millioner kroner, som regeringen ellers vil lukke.

Artikel top billede

En række af Folketingets partier retter hård kritik mod regeringens planer om at lukke Bredbåndspuljen, og et flertal af Folketinget vil beholde puljen, skriver Altinget.

Bredbåndspuljen har siden 2016 pumpet flere hundrede millioner kroner ud til danske bredbåndsprojekter i ikke mindst tyndere befolkede områder, der ikke er videre attraktive for bredbåndsselskaberne.

Men i forslaget til næste års finanslov lægger regeringen op til at skrotte puljen.

Puljen blev i fjor forlænget i en aftale mellem Socialdemokraterne, Radikale, SF, Enhedslisten og Alternativet. Også dengang ville regeringen indledningsvist afskaffe puljen, men ændrede mening, efter et flertal i Folkertinget krævede, at den fortsatte.

Det kan du læse mere om her: Regeringen fortsætter bredbåndspuljen: Afsætter 100 millioner i finansloven.

I 2019 blev der uddelt 107 millioner kroner til 115 bredbåndsprojekter i 36 kommuner, hvoraf langt størstedelen var kommuner vest for Storebælt.

Den gennemsnitlige pris per adresse landede i fjor på 29.000 kroner.

Du kan læse mere om sidste års projekter her: Vinderne fundet: Disse 115 bredbånds-projekter og otte udbydere skal deles om 107 millioner kroner fra Bredbåndspuljen 2019 - se listen her

Energistyrelsen har tidligere i en evaluering konkluderet, at der fortsat er brug for en statslig indsat, hvis der skal sikres dækning til yderområderne i Danmark.

Det kan du læse mere om her: Energistyrelsen i ny redegørelse om den lukningstruede bredbåndspulje: "Der er behov for en statslig indsats for at sikre dækning"

Læs også:

Danske landdistrikter: Vi har brug for markant digital oprustning - klar med 12 konkrete forslag til erhvervsministeren

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Statens IT

Teknisk stærk IT-konsulent

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Mainframe Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS