EU-sanktioner får ingen konsekvenser for it-kriminelle: "Det er risikofrit at være cyberkriminel i 2020"

Der er brug for langt stærkere internationalt samarbejde om cyberkriminalitet, mener formand for World Economic Forum, danske Troels Ørting, der tidligere har været chef for Europols cybersikkerhedsafdeling.

Artikel top billede

(Foto: Kasper Løjtved / Kasper Løjtved)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor det ikke har konsekvenser at være it-kriminel
  • Se hvorfor Troels Ørting mener, EU's sanktioner mod udvalgte hackergrupper ikke får nogen konsekvenser
  • Hvorfor Troels Ørting alligevel bakker op om sanktionerne
865
4:30 min
For første gang nogensinde har EU vedtaget en række sanktioner mod hacker-grupper i udlandet.

Det betyder blandt andet, at de navngivne grupper har forment adgang til EU og derudover har man indefrosset pengemidler, samt indført et handelsforbud mod grupperne.

Men reelt får det ingen konsekvenser for dem, der er nævnt på EU's liste over hackere, der nu - også officielt - er kommet i EU-landenes sorte bog.

"Det er risikofrit at være cyberkriminel i 2020. Det kan vi lige så godt være ærlige omkring," siger Troels Ørting, formand for World Economic Forums cybersikkerhedsråd, til Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    Software developer til Red Barnets IT-team

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S