Medie: Poul Nyrup Rasmussen og 10 forsvarsministre kendte til hemmelig aftale med NSA og teleselskab

10 forsvarsministre har siden 1990'erne kendt til samarbejdet med NSA og en aftale med en televirksomhed, der gav adgang til store mængder rådata om blandt andet danskernes kommunikation.

Artikel top billede

(Foto: Folketinget/Henrik Sørensen)

10 forsvarsministre har siden 1990'erne kendt til aftalen mellem Forsvarets Efterretningstjeneste (FE) og USA's største efterretningstjeneste, National Security Agency (NSA), der gav adgang til elektronisk indhentning af store mængder rådata via en kabeladgang.

De har samtidig været bekendt med en aftale med et privat teleselskab, der varetog et knudepunkt af flere kabler med internationale data i København.

Aftalen blev på statens vegne underskrevet af tre personer: daværende statsminister Poul Nyrup Rasmussen, daværende forsvarsminister Hans Hækkerup og Forsvarsministeriets daværende departementschef Anders Troldborg.

Det skriver Weekendavisen på baggrund af flere kilder.

Da kablerne bruges til alle former for digital kommunikation - inklusiv telefonsamtaler, internet og SMS-beskeder - betyder det, at amerikanerne har haft adgang til danskernes personlige samtaler.

Læs også: DR om FE-skandalen: Amerikansk efterretningstjeneste har haft adgang til danskernes personlige samtaler

Ifølge Weekendavisens oplysninger har det været fast kutyme, at nye forsvarsministre blev sat ind i aftalen med den private leverandør samt samarbejdet med NSA.

Den verserende kritik af FE har resulteret i, at chefen for FE Lars Findsen er fritaget for tjeneste, og flere medarbejdere er blevet hjemsendt.

Sagen har fået it-fagforbundet Prosa til at kræve, at Center for Cybersikkerhed bliver adskilt fra FE.

Det kan du læse mere her: Prosa kræver Center for Cybersikkerhed opdelt efter skandale i Forsvarets Efterretningstjeneste

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S