Telenor og Telia åbner for 5G i Danmark om fire uger

Teleselskaberne Telenor og Telia begynder udrulningen af 5G i slutningen af måneden. Se her hvilke byer, der først kan se frem til lynhurtige mobilforbindelser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Om fire uger begynder norske Telenor og svenske Telia udrulningen af 5G i Danmark.

I slutningen af september i uge 40 åbner selskaberne for de eksisterende 5G-master i København og Aalborg.

Herefter følger en række eksisterende mastepositioner i København, der som de første bliver opgraderet med 5G-teknologien.

Teleselskaberne vil indledningsvist etablere og udbygge 5G-netværk i Danmarks fire største byer.

Læs også: Apple liner op til stort 5G-fremstød: 75 millioner iPhone-enheder er på vej

Telenor og Telia fusionerede i 2012 deres mobilnetværk i det fællesejede selskab TT-Netværket, der har 4.300 antennepositioner i Danmark.

Introduktionen af 5G skal sikre, at selskabernes fælles mobilnetværk følger med kundernes og markedets efterspørgsel.

"Vi vil introducere et landsdækkende 5G-netværk, der følger med kundernes og markedets efterspørgsel. Det vil sige en intelligent udrulning, hvor kunderne får det optimale ud af både det kommende 5G-netværk og vores eksisterende, landsdækkende 4G-netværk. Vores fokus er at sikre, at vi kan tilbyde vores privat- og erhvervskunder den bedste dækning samt introducere innovative digitale løsninger, der udnytter teknologierne og kapaciteten i vores netværk," lyder det fra Thomas Kjærsgaard, direktør hos Telia Danmark, i en meddelelse.

Selskabernes 5G-master benytter punkttilladelser på 3.5 GHz-frekvensbåndet indtil, at frekvensbåndet bliver tilgængeligt til kommercielt brug.

Telenor og Telia har testet 5G på testfrekvenser siden juni 2019 og har i dag 5G-master placeret i henholdsvis København og Aalborg, der åbnes for kunderne fra uge 40.

TDC har som det første teleselskab i Danmark åbnet for 5G.

Det skete torsdag 3. september 2020.

Læs mere om det her: TDC tyvstarter: Nu er 5G-signalet tændt

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder til IT-afdelingen i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job