Telenor og Telia åbner for 5G i Danmark om fire uger

Teleselskaberne Telenor og Telia begynder udrulningen af 5G i slutningen af måneden. Se her hvilke byer, der først kan se frem til lynhurtige mobilforbindelser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Om fire uger begynder norske Telenor og svenske Telia udrulningen af 5G i Danmark.

I slutningen af september i uge 40 åbner selskaberne for de eksisterende 5G-master i København og Aalborg.

Herefter følger en række eksisterende mastepositioner i København, der som de første bliver opgraderet med 5G-teknologien.

Teleselskaberne vil indledningsvist etablere og udbygge 5G-netværk i Danmarks fire største byer.

Læs også: Apple liner op til stort 5G-fremstød: 75 millioner iPhone-enheder er på vej

Telenor og Telia fusionerede i 2012 deres mobilnetværk i det fællesejede selskab TT-Netværket, der har 4.300 antennepositioner i Danmark.

Introduktionen af 5G skal sikre, at selskabernes fælles mobilnetværk følger med kundernes og markedets efterspørgsel.

"Vi vil introducere et landsdækkende 5G-netværk, der følger med kundernes og markedets efterspørgsel. Det vil sige en intelligent udrulning, hvor kunderne får det optimale ud af både det kommende 5G-netværk og vores eksisterende, landsdækkende 4G-netværk. Vores fokus er at sikre, at vi kan tilbyde vores privat- og erhvervskunder den bedste dækning samt introducere innovative digitale løsninger, der udnytter teknologierne og kapaciteten i vores netværk," lyder det fra Thomas Kjærsgaard, direktør hos Telia Danmark, i en meddelelse.

Selskabernes 5G-master benytter punkttilladelser på 3.5 GHz-frekvensbåndet indtil, at frekvensbåndet bliver tilgængeligt til kommercielt brug.

Telenor og Telia har testet 5G på testfrekvenser siden juni 2019 og har i dag 5G-master placeret i henholdsvis København og Aalborg, der åbnes for kunderne fra uge 40.

TDC har som det første teleselskab i Danmark åbnet for 5G.

Det skete torsdag 3. september 2020.

Læs mere om det her: TDC tyvstarter: Nu er 5G-signalet tændt

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S