Morgen-briefing: Apple afholder digitalt event til september / Huawei hamstrer it-udstyr inden sanktioner / Amazon opretter 7.000 nye jobs i Europa

Apple afholder digitalt event til September. Huawei hamstrer it-udstyr inden sanktioner. Amazon opretter 7.000 nye jobs i Europa. Tech-aktier tager markant dyk efter store stigninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til endnu en morgen-briefing her fra Computerworld, hvor vi begynder dagen med en kort overflyvning over dagens it-nyheder.

Så læn dig tilbage nyd kaffen eller hvad du har i koppen her til morgen og læs med her.

Apple afholder digitalt event til september

15. september afholder Apple et digitalt event, hvor selskabet forventes at præsentere nyt Apple Watch og iPad.

Selskabets annoncering af nye iPhones finder typisk også sted i september, men det forlyder, at Apple vil udskyde en præsentation af en ny iPhone, skriver CNBC.

Det er småt med detaljer om eventet ud over, at det foregår 15. september og er 100 procent digitalt for at overholde af corona-restriktioner.

Coronapandemien fik selskabet til helt at afholde sig fra at holde et forårsevent, mens årets store WWDC-udviklermesse blev afholdt i et helt nyt virtuelt format.

Huawei hamstrer it-udstyr inden sanktioner

Den amerikanske regering er på vej med flere sanktioner mod den kinesiske telekommunikationsgigant Huawei, og det har fået selskabet til at hamstre.

Flere af Huaweis leverandører, som selskabet nu hamstrer ved ligger i Taiwan, og det har fået Taiwans eksport til at eksplodere.

Det skriver Berlingske.

I alt steget eksporten med 8,3 procent sammenlignet med sidste år, vurderer Taiwans finansministerium.

Sanktionerne mod Huawei skyldes ifølge USA, at man mistænker selskabet for at misbruge sit udstyr til at spionere på brugerne for den kinesiske regering.

Amazon opretter 7.000 nye jobs i Europa

E-handelsgiganten Amazon har så meget vind i sejlene i Storbritannien, at man nu opretter 7.000 faste stillinger.

En stor del af de tusindvis af stillinger er manuelt pakningsarbejde for at håndtere de mange bestillinger fra selskabets lager, men der er også flere it-jobs i blandt oplyser Amazon, skriver Ritzau.

”Det er ikke kun gode nyheder for jobsøgende, men det er også en klar tillidserklæring til den britiske økonomi, som vi er ved at genoprette efter pandemien. Regeringen er dybt engageret i at støtte detailhandlere af alle størrelser, og vi fortsætter med at arbejde tæt med industrien, mens vi får økonomien på rette vej igen,” siger Alok Sharma.

Handel på nettet er også steget voldsomt i Danmark under coronakrisen, der har givet mange flere ordrer til danske webbutikker, der som bekendt endnu ikke har fået direkte konkurrence fra Amazon endnu.

Tech-aktier tager markant dyk efter store stigninger

Mens coronakrisen har matret mange virksomheder verden over, så har det set omvendt positivt ud for de store tech-virksomheder.

Apple, Amazon og Googles moderselskab Alphabet er i løbet af ugens første to dage faldet med mellem 6 og 8 procent på det amerikanske aktiemarked, skriver Finans i dagens digitale avis.

Værst er det dog gået ud over Tesla. Den kendte el-bilsaktie er faldet hele 15 procent på få timer.

De store aktiefald betyder også, at it-rigmændende Elon Musk , Mark Zuckerberg, Bill Gates og Jef Bezos til sammen har tabt mere end 25 milliarder dollar. Det svarer til omkring 157 milliarder kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job