Regeringen opfordrer virksomheder til at registrere kunder: Her er Datatilsynets anbefalinger

Sunhedsminister Magnus Heunicke (S) opfordrer restauranter, caféer og lignende til at registrere de kunder, der kommer i løbet af dagen for bedre at kunne opspore smittede med Covid-19. Her er Datatilsynets anbefalinger.

Artikel top billede

(Foto: Datatilsynet)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs Datatilsynets anbefalinger til, hvordan man kan registrer sine kunder i overensstemmelse med GDPR
  • Hvorfor Datatilsynet mener, man godt kan føre et register over alle sine gæster uden at bryde GDPR
470
2:30 min
Antallet af nye smittede med coronavirus er steget til det højeste niveau siden april måned, og det får nu sundhedsmyndighederne til at skærpe en række restriktioner særligt omkring hovedstaden.

Det betyder blandt andet, at virksomheder som caféer og restauranter bliver opfordret til at registrere, hvem der kommer og går fra stedet for at kunne opspore smittekæder.

Sådan lød beskeden fra sundheds- og ældreminister, Magnus Heunicke (S), på et pressemøde mandag.

Men at føre et register ov

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S