Flere danske ministres passwords flyder på nettet: "Det er hovedrystende"

7 ud af 20 af regeringens ministre har password, der ligger frit tilgængeligt på nettet. De kompromitterede passwords er desuden for korte og for lette at gætte.

Artikel top billede

(Foto: David Kahr / David Kahr)

En række af regeringens ministre har kodeord, der flyder åbent på nettet, og dermed er tilgængelige for hvem som helst.

Kodeordene kommer fra læk hos blandt andre LinkedIn, Dropbox og Adobe, der blev lækket mellem 2012 og 2019.

Det skriver DR, der har lavet en gennemgang af de 20 danske ministres kodeord.

"Det er et kæmpe problem, og det er hovedrystende. Det er jo børnelærdom for alle borgere, som er blevet tudet ørene fulde, at vi skal passe på vores passwords," siger tidligere operativ chef i Forsvarets Efterretningstjeneste, Peter Brahe, der i dag er direktør i den europæiske del af cybersikkerhedsfirmaet NCC Group til DR.

Læs også: Medie: Danske politikeres passwords flyder på nettet

Desuden vurderer Peter Brahe, at de lækkede kodeord både er for korte og for simple, så de nemt kan gættes af hackere, også selvom de ikke var blevet lækket.

Transportminister Benny Engelbrecht er en af de ministre, der har fået stjålet sit kodeord. Han forsikrer dog om, at han aldrig har opbevaret fortrolige oplysninger på nogen af de kompromitterede tjenester.

Læs også: Deler du dit password til netbanken med andre gæster på restauranten? Forbered dig på de it-kriminelles beskidte tricks

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S