Flere danske ministres passwords flyder på nettet: "Det er hovedrystende"

7 ud af 20 af regeringens ministre har password, der ligger frit tilgængeligt på nettet. De kompromitterede passwords er desuden for korte og for lette at gætte.

Artikel top billede

(Foto: David Kahr / David Kahr)

En række af regeringens ministre har kodeord, der flyder åbent på nettet, og dermed er tilgængelige for hvem som helst.

Kodeordene kommer fra læk hos blandt andre LinkedIn, Dropbox og Adobe, der blev lækket mellem 2012 og 2019.

Det skriver DR, der har lavet en gennemgang af de 20 danske ministres kodeord.

"Det er et kæmpe problem, og det er hovedrystende. Det er jo børnelærdom for alle borgere, som er blevet tudet ørene fulde, at vi skal passe på vores passwords," siger tidligere operativ chef i Forsvarets Efterretningstjeneste, Peter Brahe, der i dag er direktør i den europæiske del af cybersikkerhedsfirmaet NCC Group til DR.

Læs også: Medie: Danske politikeres passwords flyder på nettet

Desuden vurderer Peter Brahe, at de lækkede kodeord både er for korte og for simple, så de nemt kan gættes af hackere, også selvom de ikke var blevet lækket.

Transportminister Benny Engelbrecht er en af de ministre, der har fået stjålet sit kodeord. Han forsikrer dog om, at han aldrig har opbevaret fortrolige oplysninger på nogen af de kompromitterede tjenester.

Læs også: Deler du dit password til netbanken med andre gæster på restauranten? Forbered dig på de it-kriminelles beskidte tricks

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse