Flere danske ministres passwords flyder på nettet: "Det er hovedrystende"

7 ud af 20 af regeringens ministre har password, der ligger frit tilgængeligt på nettet. De kompromitterede passwords er desuden for korte og for lette at gætte.

Artikel top billede

(Foto: David Kahr / David Kahr)

En række af regeringens ministre har kodeord, der flyder åbent på nettet, og dermed er tilgængelige for hvem som helst.

Kodeordene kommer fra læk hos blandt andre LinkedIn, Dropbox og Adobe, der blev lækket mellem 2012 og 2019.

Det skriver DR, der har lavet en gennemgang af de 20 danske ministres kodeord.

"Det er et kæmpe problem, og det er hovedrystende. Det er jo børnelærdom for alle borgere, som er blevet tudet ørene fulde, at vi skal passe på vores passwords," siger tidligere operativ chef i Forsvarets Efterretningstjeneste, Peter Brahe, der i dag er direktør i den europæiske del af cybersikkerhedsfirmaet NCC Group til DR.

Læs også: Medie: Danske politikeres passwords flyder på nettet

Desuden vurderer Peter Brahe, at de lækkede kodeord både er for korte og for simple, så de nemt kan gættes af hackere, også selvom de ikke var blevet lækket.

Transportminister Benny Engelbrecht er en af de ministre, der har fået stjålet sit kodeord. Han forsikrer dog om, at han aldrig har opbevaret fortrolige oplysninger på nogen af de kompromitterede tjenester.

Læs også: Deler du dit password til netbanken med andre gæster på restauranten? Forbered dig på de it-kriminelles beskidte tricks

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Mainframe Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job