Flere danske ministres passwords flyder på nettet: "Det er hovedrystende"

7 ud af 20 af regeringens ministre har password, der ligger frit tilgængeligt på nettet. De kompromitterede passwords er desuden for korte og for lette at gætte.

Artikel top billede

(Foto: David Kahr / David Kahr)

En række af regeringens ministre har kodeord, der flyder åbent på nettet, og dermed er tilgængelige for hvem som helst.

Kodeordene kommer fra læk hos blandt andre LinkedIn, Dropbox og Adobe, der blev lækket mellem 2012 og 2019.

Det skriver DR, der har lavet en gennemgang af de 20 danske ministres kodeord.

"Det er et kæmpe problem, og det er hovedrystende. Det er jo børnelærdom for alle borgere, som er blevet tudet ørene fulde, at vi skal passe på vores passwords," siger tidligere operativ chef i Forsvarets Efterretningstjeneste, Peter Brahe, der i dag er direktør i den europæiske del af cybersikkerhedsfirmaet NCC Group til DR.

Læs også: Medie: Danske politikeres passwords flyder på nettet

Desuden vurderer Peter Brahe, at de lækkede kodeord både er for korte og for simple, så de nemt kan gættes af hackere, også selvom de ikke var blevet lækket.

Transportminister Benny Engelbrecht er en af de ministre, der har fået stjålet sit kodeord. Han forsikrer dog om, at han aldrig har opbevaret fortrolige oplysninger på nogen af de kompromitterede tjenester.

Læs også: Deler du dit password til netbanken med andre gæster på restauranten? Forbered dig på de it-kriminelles beskidte tricks

Annonce

AL Sydbank

Afdelingschef til IT Servicedesk

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

AL Sydbank

Afdelingsleder til AI Udvikling

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S