Frankrig: USA blokerer bevidst for alle forhandlinger om digital skat - kræver løsning inden nytår

USA forsøger at underminere den aftale om international digital skat, som 140 lande for tiden forhandler om, raser franskmændene.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

USA forsøger bevidst at underminere de forhandlinger, som 140 lande for tiden er i gang med om indførelsen af en international digital skat.

Sådan lyder det fra den franske finansminister, Bruno Le Maire, der opfordrer EU til at gøre klar til at indføre sin egen digitale skat, hvis forhandlingerne om en international ordning skulle falde til jorden.

Hele diskussionen om den digitale skat er udsprunget af de store amerikanske tech-virksomhederne udnyttelse af de nuværende regler.

De tæller ikke mindst Google, Amazon og Apple.

OECD er relativt langt i forhandlingerne om nye skatteregler og sigter efter at kunne indgå en aftale mod årets udgang.

Men USA har nu bedt om en pause i forhandlingerne. USA mener, at deltagelse i aftalen skal være frivillig for de amerikanske virksomheder, ligesom USA forsøger at så tvivl om hele formålet med de nye skatteregler.

“Det står meget klart, at USA ikke ønsker en digital skatteordning under OECD. Amerikanerne lægger forhindringer i vejen, der hindrer os i at nå en aftale, selv om alt det tekniske arbejde er på plads,” siger den franske finansminister Bruno Le Maire.

Frankrig har tidligere arbejdet på planer om at indføre en selvstændig digital beskatning.

Bruno Le Maire mener, at tiden nu er gået for USA.

“Hvis USA’s blokering fortsat gælder ved årets udgang, regner vi med, at EU vil stille formelt forslag om at beskatte digitale aktiviteter fra første kvartal 2021,” siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Lead Full Stack Udvikler til digitalisering af samfundskritiske løsninger

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S