Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Frankrig: USA blokerer bevidst for alle forhandlinger om digital skat - kræver løsning inden nytår

USA forsøger at underminere den aftale om international digital skat, som 140 lande for tiden forhandler om, raser franskmændene.

USA forsøger bevidst at underminere de forhandlinger, som 140 lande for tiden er i gang med om indførelsen af en international digital skat.

Sådan lyder det fra den franske finansminister, Bruno Le Maire, der opfordrer EU til at gøre klar til at indføre sin egen digitale skat, hvis forhandlingerne om en international ordning skulle falde til jorden.

Hele diskussionen om den digitale skat er udsprunget af de store amerikanske tech-virksomhederne udnyttelse af de nuværende regler.

De tæller ikke mindst Google, Amazon og Apple.

OECD er relativt langt i forhandlingerne om nye skatteregler og sigter efter at kunne indgå en aftale mod årets udgang.

Men USA har nu bedt om en pause i forhandlingerne. USA mener, at deltagelse i aftalen skal være frivillig for de amerikanske virksomheder, ligesom USA forsøger at så tvivl om hele formålet med de nye skatteregler.

“Det står meget klart, at USA ikke ønsker en digital skatteordning under OECD. Amerikanerne lægger forhindringer i vejen, der hindrer os i at nå en aftale, selv om alt det tekniske arbejde er på plads,” siger den franske finansminister Bruno Le Maire.

Frankrig har tidligere arbejdet på planer om at indføre en selvstændig digital beskatning.

Bruno Le Maire mener, at tiden nu er gået for USA.

“Hvis USA’s blokering fortsat gælder ved årets udgang, regner vi med, at EU vil stille formelt forslag om at beskatte digitale aktiviteter fra første kvartal 2021,” siger han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere