Nvidia overtager chip-designer Arm i kæmpeaftale

Nvidia betaler 40 milliarder dollar til japanske Softbank for at overtage chipselskabet Arm i kæmpehandel, der kan få store konsekvenser for hele chip-industrien - hvis den godkendes.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia)

Nvidia overtager det store chip-selskab Arm og lægger op mod 40 milliarder dollar på bordet for selskabet til den nuværende ejer, japanske Softbank Group.

De to parter er nået til enighed om beløbet og overtagelsen efter flere måneders forhandlinger.

Ifølge flere amerikanske medier vil Nvidia betale 21,5 milliarder dollar i aktier, mens 12 milliarder dollar skal betales kontant.

Hertil kommer et yderligere milliard-beløb, som Nvidia skal betale ud fra Arms resultater i den kommende tid.

Softbank købte britiske Arm for blot fire år siden for 32 milliarder dollar, men selskabet er for tiden i krise og har brug for kapital.

Slagsmål forude

Forude kan der nu vente slagsmål for overhovedet at få godkendt handelen, der nu skal behandles af konkurrencemyndigheder i både Storbritannien, USA og Kina.

Det er en proces, der kan tage flere år, og intet vil være sikkert, før disse godkendelser er på plads.

De britisk-udviklede Arm-processorer anvendes i dag millioner af smartphones, tablet-computere og andre mobile enheder, hvor de glimrer ved deres relativt enkle opbygning, størrelse og relativt lave energiforbrug.

Arm-processorer anvendes samtidig også i andre enheder - herunder Surface-computere og servere, ligesom Apple er på vej med Mac-computere baseret på Arm-arkitektur.

Arm-arkitekturen anvendes i dag af stort set alle store chip-producenter, der har købt licenser til ARM’s designs og teknologier.

Udsigten til at en spiller i markedet skulle overtage hele molevitten har derfor vakt nogen bekymring blandt de øvrige selskaber, der er konkurrenter til blandt andet Nvidia.

Det kan du læse mere om her: ARM-grundlægger: Det vil være 'en katastrofe' hvis Nvidia køber ARM - se hvorfor her.

Nvidias topchef, Jensen Huang, meddeler dog i forbindelse med aftalen, at Nvidia ikke har i sinde at ændre på Arms neutrale licensierings-model.

Tværtimod forventer han også at indlemme en del af Nvidias intellektuelle rettigheder i modellen for første gang.

Nvidia planlægger at begynde at licensiere visse grafikkort via Arms netværk, hvilket vil betyde, at andre kan anvende Nvidias grafikkort-teknologier i egne produkter via licens.

Læs også:

ARM-grundlægger: Det vil være 'en katastrofe' hvis Nvidia køber ARM - se hvorfor her

Nvidia tæt på at købe Arm: Kan blive største opkøb nogensinde i chip-branchen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job