ARM-grundlægger: Det vil være 'en katastrofe' hvis Nvidia køber ARM - se hvorfor her

Grundlæggeren af chip-selskabet ARM er bestyrtet over udsigten til, at selskabet kan blive solgt til amerikanske Nvidia. Han vil have den britiske regering til at skride ind.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia)

Det vil være ‘en katastrofe,’ hvis amerikanske Nvidia får lov til at overtage den britiske chip-producent ARM.

Sådan lyder det fra ARM-grundlægger Hermann Hauser, efter det er kommet frem, at mægtige Nvidia er langt fremme i drøftelserne om at overtage ARM i det, der kan blive den største handel nogensinde i chip-industrien.

Det kan du læse mere om her: Nvidia tæt på at købe Arm: Kan blive største opkøb nogensinde i chip-branchen

ARM er grundlagt i britiske Cambridge, men ejes i dag af japanske SoftBank, der købte hele molevitten i 2014.

71-årige Hermann Hauser - der er østriger, men har boet i Cambridge siden sin ungdom - siger til BBC, at han mener, at den britiske regering bør skride ind og arbejde for, at ARM igen kommer på britiske hænder.

ARM står bag en særlig chip-arkitektur og lignende, som andre via licenser kan anvende og modificere til egne behov, og selskabet har med dette enkle design haft stor succes på ikke mindst mobilområdet.

Stort set alle de store chip-producenter har i dag købt licenser til ARM’s designs og teknologier.

Og denne forretningsmodel gør Nvidia helt uegnet som ejer, mener Hermann Hauser.

“Det er en grundlæggende ting i ARM’s forretningsmodel, at designet kan købes af alle. Den gode ting ved SoftBank [nuværende ejer, red] er, at det ikke er et chip-selskab og bibeholdte ARM’s neutralitet,” siger han til BBC.

“Hvis ARM bliver en del af Nvidia, vil de fleste af licens-køberne være konkurrenter til Nvidia, og de vil selvfølgelig straks begynde at kigge sig om efter et alternativ til ARM,” siger han.

SoftBank har under sit ejerskab beholdt Cambridge som udviklings-hovedkvarter for ARM.

Men også det vil meget vel komme til at ændre sig, hvis Nvidia køber selskabet, mener Hermann Hauser.

“Det vil blive en Nvidia-divison, og alle beslutninger vil blive truffet i Amerika og ikke i Cambridge,” siger han.

Læs også:

Drøj udsigt for Intel: Hvad gør man efter flere år med bøllebank?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S