ARM-grundlægger: Det vil være 'en katastrofe' hvis Nvidia køber ARM - se hvorfor her

Grundlæggeren af chip-selskabet ARM er bestyrtet over udsigten til, at selskabet kan blive solgt til amerikanske Nvidia. Han vil have den britiske regering til at skride ind.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia)

Det vil være ‘en katastrofe,’ hvis amerikanske Nvidia får lov til at overtage den britiske chip-producent ARM.

Sådan lyder det fra ARM-grundlægger Hermann Hauser, efter det er kommet frem, at mægtige Nvidia er langt fremme i drøftelserne om at overtage ARM i det, der kan blive den største handel nogensinde i chip-industrien.

Det kan du læse mere om her: Nvidia tæt på at købe Arm: Kan blive største opkøb nogensinde i chip-branchen

ARM er grundlagt i britiske Cambridge, men ejes i dag af japanske SoftBank, der købte hele molevitten i 2014.

71-årige Hermann Hauser - der er østriger, men har boet i Cambridge siden sin ungdom - siger til BBC, at han mener, at den britiske regering bør skride ind og arbejde for, at ARM igen kommer på britiske hænder.

ARM står bag en særlig chip-arkitektur og lignende, som andre via licenser kan anvende og modificere til egne behov, og selskabet har med dette enkle design haft stor succes på ikke mindst mobilområdet.

Stort set alle de store chip-producenter har i dag købt licenser til ARM’s designs og teknologier.

Og denne forretningsmodel gør Nvidia helt uegnet som ejer, mener Hermann Hauser.

“Det er en grundlæggende ting i ARM’s forretningsmodel, at designet kan købes af alle. Den gode ting ved SoftBank [nuværende ejer, red] er, at det ikke er et chip-selskab og bibeholdte ARM’s neutralitet,” siger han til BBC.

“Hvis ARM bliver en del af Nvidia, vil de fleste af licens-køberne være konkurrenter til Nvidia, og de vil selvfølgelig straks begynde at kigge sig om efter et alternativ til ARM,” siger han.

SoftBank har under sit ejerskab beholdt Cambridge som udviklings-hovedkvarter for ARM.

Men også det vil meget vel komme til at ændre sig, hvis Nvidia køber selskabet, mener Hermann Hauser.

“Det vil blive en Nvidia-divison, og alle beslutninger vil blive truffet i Amerika og ikke i Cambridge,” siger han.

Læs også:

Drøj udsigt for Intel: Hvad gør man efter flere år med bøllebank?

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen