ARM-grundlægger: Det vil være 'en katastrofe' hvis Nvidia køber ARM - se hvorfor her

Grundlæggeren af chip-selskabet ARM er bestyrtet over udsigten til, at selskabet kan blive solgt til amerikanske Nvidia. Han vil have den britiske regering til at skride ind.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia)

Det vil være ‘en katastrofe,’ hvis amerikanske Nvidia får lov til at overtage den britiske chip-producent ARM.

Sådan lyder det fra ARM-grundlægger Hermann Hauser, efter det er kommet frem, at mægtige Nvidia er langt fremme i drøftelserne om at overtage ARM i det, der kan blive den største handel nogensinde i chip-industrien.

Det kan du læse mere om her: Nvidia tæt på at købe Arm: Kan blive største opkøb nogensinde i chip-branchen

ARM er grundlagt i britiske Cambridge, men ejes i dag af japanske SoftBank, der købte hele molevitten i 2014.

71-årige Hermann Hauser - der er østriger, men har boet i Cambridge siden sin ungdom - siger til BBC, at han mener, at den britiske regering bør skride ind og arbejde for, at ARM igen kommer på britiske hænder.

ARM står bag en særlig chip-arkitektur og lignende, som andre via licenser kan anvende og modificere til egne behov, og selskabet har med dette enkle design haft stor succes på ikke mindst mobilområdet.

Stort set alle de store chip-producenter har i dag købt licenser til ARM’s designs og teknologier.

Og denne forretningsmodel gør Nvidia helt uegnet som ejer, mener Hermann Hauser.

“Det er en grundlæggende ting i ARM’s forretningsmodel, at designet kan købes af alle. Den gode ting ved SoftBank [nuværende ejer, red] er, at det ikke er et chip-selskab og bibeholdte ARM’s neutralitet,” siger han til BBC.

“Hvis ARM bliver en del af Nvidia, vil de fleste af licens-køberne være konkurrenter til Nvidia, og de vil selvfølgelig straks begynde at kigge sig om efter et alternativ til ARM,” siger han.

SoftBank har under sit ejerskab beholdt Cambridge som udviklings-hovedkvarter for ARM.

Men også det vil meget vel komme til at ændre sig, hvis Nvidia køber selskabet, mener Hermann Hauser.

“Det vil blive en Nvidia-divison, og alle beslutninger vil blive truffet i Amerika og ikke i Cambridge,” siger han.

Læs også:

Drøj udsigt for Intel: Hvad gør man efter flere år med bøllebank?

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job