Verizon i kæmpe handel: Vil købe teleselskab for 39 milliarder kroner

Verizon er klar til at lægge over 39 milliarder kroner for teleselskabet Tracfone.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske telekæmpe Verizon er klar med 6,9 milliarder dollar svarende til 39,2 milliarder kroner til at købe Tracfone.

Det skriver The Wall Street Journal.

Tracfone, der er et datterselskab af Mexicos største teleselskab América Móvil, er en amerikansk forhandler mobiltelefoner den største forhandler af trådløse tjenester i USA.

Tracfone kan mønstre 21 millioner abonnenter gennem et netværk af over 90.000 butikker globalt.

Milliardhandlen vil blive betalt 50/50 henholdsvis i kontanter og i aktier.

Transaktionen er betinget af en række regulatoriske godkendelser samt andre sædvanlige lukningsbetingelser.

Verizon forventer, at transaktionen afsluttes i anden halvdel af 2021.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Digitaliseringsstyrelsen

    Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics