Medie: Danske politikere er havnet i kinesisk efterretningsdatabase

Ifølge Politiken optræder en række højtstående danskere i en kinesiske efterretningsdatabase, hvor også familiemedlemmer er kortlagt. I alt er der tale om oplysninger på mindst 770 danskere.

Artikel top billede

Oplysninger om mindst 770 danskere - heriblandt politikere, ministre, embedsmænd og diplomater - er havnet i en kinesisk efterretningsdatabase.

Det skriver Politiken.

Det er det kinesiske it-selskab Shenzhen Zhenhua Data Technology, der har indsamlet oplysningerne, hvor et datalæk fra 10 procent af databasen viser, at selskabet har samlet oplysninger på mere end 2,4 millioner borgere fra flere lande. Det fulde datalæk fylder omkring en terabyte.

Shenzhen Zhenhua Data Technology leverer efterretninger til den kinesiske hær.

Politiken har efter det store datalæk fået adgang til listen over de mange danskere, som potentielt kan være langt flere end 770.

Af listen fremgår det ifølge Politiken, at det er oplysninger om højtstående danskere og i nogle tilfælde også deres familier.

Læs også: Oracle skal overtage del af TikTok - kinesiske TikTok-ejere siger nej til kæmpetilbud fra Microsoft

Oplysningerne ser ifølge Politiken primært ud til at være hentet fra tilgængelige kilder som Facebook og Linkedin, og det har ikke været muligt at afgøre, om der også skulle være tale om mere kompromitterende informationer.

Eftersom at også familiemedlemmer er blevet kortlagt, vurderer en forsker, at formålet kan være spionage eller afpresning.

En anden forsker henviser til, at der givetvis findes mange af sådanne efterretningsregistre baseret på informationer fra sociale medier.

"De fleste ville synes, det var ubehageligt og grænseoverskridende at optræde på sådan en liste, og det er på en måde bekymrende, for det siger noget om, hvordan verden er i dag, og hvor meget information, man kan hente fra sociale medier, og hvor problematisk det kan være," lyder det fra siger Flemming Splidsboel fra Dansk Institut for Internationale Studier.

Læs også: USA vil betale 10 milliarder kroner for at fjerne kinesisk teleudstyr

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Shure Scandinavia A/S

    Senior DevOps Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S