Medie: Danske politikere er havnet i kinesisk efterretningsdatabase

Ifølge Politiken optræder en række højtstående danskere i en kinesiske efterretningsdatabase, hvor også familiemedlemmer er kortlagt. I alt er der tale om oplysninger på mindst 770 danskere.

Artikel top billede

Oplysninger om mindst 770 danskere - heriblandt politikere, ministre, embedsmænd og diplomater - er havnet i en kinesisk efterretningsdatabase.

Det skriver Politiken.

Det er det kinesiske it-selskab Shenzhen Zhenhua Data Technology, der har indsamlet oplysningerne, hvor et datalæk fra 10 procent af databasen viser, at selskabet har samlet oplysninger på mere end 2,4 millioner borgere fra flere lande. Det fulde datalæk fylder omkring en terabyte.

Shenzhen Zhenhua Data Technology leverer efterretninger til den kinesiske hær.

Politiken har efter det store datalæk fået adgang til listen over de mange danskere, som potentielt kan være langt flere end 770.

Af listen fremgår det ifølge Politiken, at det er oplysninger om højtstående danskere og i nogle tilfælde også deres familier.

Læs også: Oracle skal overtage del af TikTok - kinesiske TikTok-ejere siger nej til kæmpetilbud fra Microsoft

Oplysningerne ser ifølge Politiken primært ud til at være hentet fra tilgængelige kilder som Facebook og Linkedin, og det har ikke været muligt at afgøre, om der også skulle være tale om mere kompromitterende informationer.

Eftersom at også familiemedlemmer er blevet kortlagt, vurderer en forsker, at formålet kan være spionage eller afpresning.

En anden forsker henviser til, at der givetvis findes mange af sådanne efterretningsregistre baseret på informationer fra sociale medier.

"De fleste ville synes, det var ubehageligt og grænseoverskridende at optræde på sådan en liste, og det er på en måde bekymrende, for det siger noget om, hvordan verden er i dag, og hvor meget information, man kan hente fra sociale medier, og hvor problematisk det kan være," lyder det fra siger Flemming Splidsboel fra Dansk Institut for Internationale Studier.

Læs også: USA vil betale 10 milliarder kroner for at fjerne kinesisk teleudstyr

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Evida

    Løsningsarkitekt

    Midtjylland

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)