Medie: Danske politikere er havnet i kinesisk efterretningsdatabase

Ifølge Politiken optræder en række højtstående danskere i en kinesiske efterretningsdatabase, hvor også familiemedlemmer er kortlagt. I alt er der tale om oplysninger på mindst 770 danskere.

Artikel top billede

Oplysninger om mindst 770 danskere - heriblandt politikere, ministre, embedsmænd og diplomater - er havnet i en kinesisk efterretningsdatabase.

Det skriver Politiken.

Det er det kinesiske it-selskab Shenzhen Zhenhua Data Technology, der har indsamlet oplysningerne, hvor et datalæk fra 10 procent af databasen viser, at selskabet har samlet oplysninger på mere end 2,4 millioner borgere fra flere lande. Det fulde datalæk fylder omkring en terabyte.

Shenzhen Zhenhua Data Technology leverer efterretninger til den kinesiske hær.

Politiken har efter det store datalæk fået adgang til listen over de mange danskere, som potentielt kan være langt flere end 770.

Af listen fremgår det ifølge Politiken, at det er oplysninger om højtstående danskere og i nogle tilfælde også deres familier.

Læs også: Oracle skal overtage del af TikTok - kinesiske TikTok-ejere siger nej til kæmpetilbud fra Microsoft

Oplysningerne ser ifølge Politiken primært ud til at være hentet fra tilgængelige kilder som Facebook og Linkedin, og det har ikke været muligt at afgøre, om der også skulle være tale om mere kompromitterende informationer.

Eftersom at også familiemedlemmer er blevet kortlagt, vurderer en forsker, at formålet kan være spionage eller afpresning.

En anden forsker henviser til, at der givetvis findes mange af sådanne efterretningsregistre baseret på informationer fra sociale medier.

"De fleste ville synes, det var ubehageligt og grænseoverskridende at optræde på sådan en liste, og det er på en måde bekymrende, for det siger noget om, hvordan verden er i dag, og hvor meget information, man kan hente fra sociale medier, og hvor problematisk det kan være," lyder det fra siger Flemming Splidsboel fra Dansk Institut for Internationale Studier.

Læs også: USA vil betale 10 milliarder kroner for at fjerne kinesisk teleudstyr

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job