USA vil betale 10 milliarder kroner for at fjerne kinesisk teleudstyr

Den amerikanske stat er villig til at lægge 10 milliarder kroner for at få fjernet Huaweis og ZTE's udstyr fra det amerikanske mobilnet.

Artikel top billede

Det kommer til at koste 11,4 milliarder kroner at få fjernet al Huaweis og ZTE's udstyr fra det amerikanske mobilnet.

Af den milliardregning er den amerikanske stat villig til at betale de 10 milliarder kroner.

Det skriver Berlingske.

Amerikanske teleselskaber har fået besked om at få kortlagt, hvor meget teleudstyr, man har fra de to kinesiske teleleverandører.

Her har 51 meldt tilbage, at de bruger det kinesiske teleudsyr i varieret omfang, og de amerikanske telemyndigheder, Federal Communications Commission (FCC), har altså estimeret, at det vil koste 11,4 milliarder kroner at få fjernet og erstattet udstyret.

FCC's leder, Ajit Pai, kalder kortlægningen for en "kritisk milepæl" i at sikre det amerikanske netværk.

"Vi kan nu arbejde på at sikre, at disse netværk, især mindre og lokale teleoperatørers, bygger på infrastruktur fra pålidelige leverandører," udtaler han.

Samtidig med udmeldingerne om udrensningen af kinesisk teleudstyr har Samsung netop landet en milliardkontrakt i udbygningen af 5G.

Det kan du læs mere om her: Samsung lander gigantisk ordre i USA: Skal levere netværks-udstyr til 5G for 43 milliarder kroner

'Clean network'

USA har udpeget en række kinesiske virksomheder og løsninger som trusler mod den nationale sikkerhed. De tæller TikTok, WeChat, Huawei, SMIC og flere andre.

USA lancerede for en måneds tid siden det såkaldte Clean network-program, der har til hensigt at rydde kinesiske leverandører ud af det amerikanske tele-netværk.

Det kan du læse mere om her: USA gør klar til at lukke af for Kina: Vil rense ud med kæmpe-kampagnen ‘Clean Networks’

Kineserne har modsat fremført det nye initiativ ‘Global Initiative on Data Security'.

Kina opfordrer med lanceringen alle lande til at håndtere data-sikkerhed på en ‘fyldestgørende, objektiv og fakta-baseret måde.’

Du kan læse mere om de kinesiske planer hos det kinesiske udenrigsministerium her: Global Initiative on Data Security.

Læs også:

Kæmpe søkabel på 12.800 kilometer kan ende som en død sild

Nyt omfattende USA-forbud kan blive ‘dødbringende slag’ mod Huawei

Kina udvider sin ‘Great Firewall:” Blokerer nu for al krypteret HTTPS-trafik

Huawei tvinges til at stoppe med at producere top-chip til smartphones: USA blokerer

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job