USA vil betale 10 milliarder kroner for at fjerne kinesisk teleudstyr

Den amerikanske stat er villig til at lægge 10 milliarder kroner for at få fjernet Huaweis og ZTE's udstyr fra det amerikanske mobilnet.

Artikel top billede

Det kommer til at koste 11,4 milliarder kroner at få fjernet al Huaweis og ZTE's udstyr fra det amerikanske mobilnet.

Af den milliardregning er den amerikanske stat villig til at betale de 10 milliarder kroner.

Det skriver Berlingske.

Amerikanske teleselskaber har fået besked om at få kortlagt, hvor meget teleudstyr, man har fra de to kinesiske teleleverandører.

Her har 51 meldt tilbage, at de bruger det kinesiske teleudsyr i varieret omfang, og de amerikanske telemyndigheder, Federal Communications Commission (FCC), har altså estimeret, at det vil koste 11,4 milliarder kroner at få fjernet og erstattet udstyret.

FCC's leder, Ajit Pai, kalder kortlægningen for en "kritisk milepæl" i at sikre det amerikanske netværk.

"Vi kan nu arbejde på at sikre, at disse netværk, især mindre og lokale teleoperatørers, bygger på infrastruktur fra pålidelige leverandører," udtaler han.

Samtidig med udmeldingerne om udrensningen af kinesisk teleudstyr har Samsung netop landet en milliardkontrakt i udbygningen af 5G.

Det kan du læs mere om her: Samsung lander gigantisk ordre i USA: Skal levere netværks-udstyr til 5G for 43 milliarder kroner

'Clean network'

USA har udpeget en række kinesiske virksomheder og løsninger som trusler mod den nationale sikkerhed. De tæller TikTok, WeChat, Huawei, SMIC og flere andre.

USA lancerede for en måneds tid siden det såkaldte Clean network-program, der har til hensigt at rydde kinesiske leverandører ud af det amerikanske tele-netværk.

Det kan du læse mere om her: USA gør klar til at lukke af for Kina: Vil rense ud med kæmpe-kampagnen ‘Clean Networks’

Kineserne har modsat fremført det nye initiativ ‘Global Initiative on Data Security'.

Kina opfordrer med lanceringen alle lande til at håndtere data-sikkerhed på en ‘fyldestgørende, objektiv og fakta-baseret måde.’

Du kan læse mere om de kinesiske planer hos det kinesiske udenrigsministerium her: Global Initiative on Data Security.

Læs også:

Kæmpe søkabel på 12.800 kilometer kan ende som en død sild

Nyt omfattende USA-forbud kan blive ‘dødbringende slag’ mod Huawei

Kina udvider sin ‘Great Firewall:” Blokerer nu for al krypteret HTTPS-trafik

Huawei tvinges til at stoppe med at producere top-chip til smartphones: USA blokerer

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S