USA vil betale 10 milliarder kroner for at fjerne kinesisk teleudstyr

Den amerikanske stat er villig til at lægge 10 milliarder kroner for at få fjernet Huaweis og ZTE's udstyr fra det amerikanske mobilnet.

Artikel top billede

Det kommer til at koste 11,4 milliarder kroner at få fjernet al Huaweis og ZTE's udstyr fra det amerikanske mobilnet.

Af den milliardregning er den amerikanske stat villig til at betale de 10 milliarder kroner.

Det skriver Berlingske.

Amerikanske teleselskaber har fået besked om at få kortlagt, hvor meget teleudstyr, man har fra de to kinesiske teleleverandører.

Her har 51 meldt tilbage, at de bruger det kinesiske teleudsyr i varieret omfang, og de amerikanske telemyndigheder, Federal Communications Commission (FCC), har altså estimeret, at det vil koste 11,4 milliarder kroner at få fjernet og erstattet udstyret.

FCC's leder, Ajit Pai, kalder kortlægningen for en "kritisk milepæl" i at sikre det amerikanske netværk.

"Vi kan nu arbejde på at sikre, at disse netværk, især mindre og lokale teleoperatørers, bygger på infrastruktur fra pålidelige leverandører," udtaler han.

Samtidig med udmeldingerne om udrensningen af kinesisk teleudstyr har Samsung netop landet en milliardkontrakt i udbygningen af 5G.

Det kan du læs mere om her: Samsung lander gigantisk ordre i USA: Skal levere netværks-udstyr til 5G for 43 milliarder kroner

'Clean network'

USA har udpeget en række kinesiske virksomheder og løsninger som trusler mod den nationale sikkerhed. De tæller TikTok, WeChat, Huawei, SMIC og flere andre.

USA lancerede for en måneds tid siden det såkaldte Clean network-program, der har til hensigt at rydde kinesiske leverandører ud af det amerikanske tele-netværk.

Det kan du læse mere om her: USA gør klar til at lukke af for Kina: Vil rense ud med kæmpe-kampagnen ‘Clean Networks’

Kineserne har modsat fremført det nye initiativ ‘Global Initiative on Data Security'.

Kina opfordrer med lanceringen alle lande til at håndtere data-sikkerhed på en ‘fyldestgørende, objektiv og fakta-baseret måde.’

Du kan læse mere om de kinesiske planer hos det kinesiske udenrigsministerium her: Global Initiative on Data Security.

Læs også:

Kæmpe søkabel på 12.800 kilometer kan ende som en død sild

Nyt omfattende USA-forbud kan blive ‘dødbringende slag’ mod Huawei

Kina udvider sin ‘Great Firewall:” Blokerer nu for al krypteret HTTPS-trafik

Huawei tvinges til at stoppe med at producere top-chip til smartphones: USA blokerer

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos