USA vil betale 10 milliarder kroner for at fjerne kinesisk teleudstyr

Den amerikanske stat er villig til at lægge 10 milliarder kroner for at få fjernet Huaweis og ZTE's udstyr fra det amerikanske mobilnet.

Artikel top billede

Det kommer til at koste 11,4 milliarder kroner at få fjernet al Huaweis og ZTE's udstyr fra det amerikanske mobilnet.

Af den milliardregning er den amerikanske stat villig til at betale de 10 milliarder kroner.

Det skriver Berlingske.

Amerikanske teleselskaber har fået besked om at få kortlagt, hvor meget teleudstyr, man har fra de to kinesiske teleleverandører.

Her har 51 meldt tilbage, at de bruger det kinesiske teleudsyr i varieret omfang, og de amerikanske telemyndigheder, Federal Communications Commission (FCC), har altså estimeret, at det vil koste 11,4 milliarder kroner at få fjernet og erstattet udstyret.

FCC's leder, Ajit Pai, kalder kortlægningen for en "kritisk milepæl" i at sikre det amerikanske netværk.

"Vi kan nu arbejde på at sikre, at disse netværk, især mindre og lokale teleoperatørers, bygger på infrastruktur fra pålidelige leverandører," udtaler han.

Samtidig med udmeldingerne om udrensningen af kinesisk teleudstyr har Samsung netop landet en milliardkontrakt i udbygningen af 5G.

Det kan du læs mere om her: Samsung lander gigantisk ordre i USA: Skal levere netværks-udstyr til 5G for 43 milliarder kroner

'Clean network'

USA har udpeget en række kinesiske virksomheder og løsninger som trusler mod den nationale sikkerhed. De tæller TikTok, WeChat, Huawei, SMIC og flere andre.

USA lancerede for en måneds tid siden det såkaldte Clean network-program, der har til hensigt at rydde kinesiske leverandører ud af det amerikanske tele-netværk.

Det kan du læse mere om her: USA gør klar til at lukke af for Kina: Vil rense ud med kæmpe-kampagnen ‘Clean Networks’

Kineserne har modsat fremført det nye initiativ ‘Global Initiative on Data Security'.

Kina opfordrer med lanceringen alle lande til at håndtere data-sikkerhed på en ‘fyldestgørende, objektiv og fakta-baseret måde.’

Du kan læse mere om de kinesiske planer hos det kinesiske udenrigsministerium her: Global Initiative on Data Security.

Læs også:

Kæmpe søkabel på 12.800 kilometer kan ende som en død sild

Nyt omfattende USA-forbud kan blive ‘dødbringende slag’ mod Huawei

Kina udvider sin ‘Great Firewall:” Blokerer nu for al krypteret HTTPS-trafik

Huawei tvinges til at stoppe med at producere top-chip til smartphones: USA blokerer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks