TDC ruller gratis fiber ud til 7.000 danske adresser - se dem her

TDC går i gang med at rulle fibernet med gratis tilslutning ud til mere end 6.000 adresser på Sjælland og 650 adresser i Odense. Se dem her.

Artikel top billede

(Foto: TDC Net) (Foto: Finaleyes / Finaleyes Peter Theglev)

TDC går i gang med at grave fiber ned til godt 7.000 danske adresser i selskabets langsigtede udrulning, der måned for måned når ud til flere danske adresser.

Når TDC Nets’ gravemaskiner først har gravet fiberkablerne ned, er tilslutningen til fiberkablet gratis, og alle nødvendige installationer vil blive udført uden nogen form for beregning.

Man skal dog købe et abonnement hos en internetleverandør efter eget valg for at få glæde af det hurtige fibernet, men man kan godt blive sluttet til fibernettet uden at have et internet-abonnement, lyder det fra TDC.

I denne omgang ruller TDC nu fiber ud til 650 adresser i Odense-bydelen Dalum. Selskabet har allerede knap 5.000 adresser sluttet til fiber i Odense.

Desuden går TDC i gang med at rulle fiber ud til yderligere 2.500 adresser i Roskilde, 1.950 adresser i Helsingør, 1.500 adresser i Karslunde syd for København og 450 adresser i Hammersholdt ved Hillerød.

Du kan se alle adresserne herunder:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse