Forsvarsministeriet ramt af databrud: Sikkerhedshul har blotlagt sundhedsdata om 46.000 sessionssøgende

Næsten 46.000 danske soldateraspiranter har fået blotlagt sundhedsoplysninger på grund af en sikkerhedsfejl hos en it-leverandør.

Artikel top billede

Et sikkerhedshul betyder, at 45.952 helbredsskemaer fra unge soldater-aspiranter, der har været til session, har været blotlagt via en it-leverandørs webserver.

Det oplyser Forsvarsministeriets Personalestyrelse i en orientering på sin hjemmeside.

Som en konsekvens af databruddet har Forsvarsministeriets Personalestyrrelse anmeldt sagen til Datatilsynet samt via e-Boks sendt breve ud til de knap 46.000 sessionssøgende, hvor der orienteres om databruddet.

Styrelsen oplyser samtidig, at det er ikke indikationer på, at de blotlagte data har været misbrugt.

”Der er tale om en meget beklagelig fejl, som vi opdagede ved en sikkerhedskontrol, da vi skulle flytte data til et nyt datacenter. Det har krævet særlig viden at opnå adgang til helbredsskemaerne, og vi har ingen indikationer på, at misbrug har fundet sted, men da vi heller ikke kan udelukke det, har vi valgt at orientere de berørte sessionssøgende om databruddet via e-Boks”, siger direktør for Personalestyrelsen, Laila Reenberg.

Får hjælp af Center for Cybersikkerhed

Forsvarsministeriet Personalestyrelse oplyser ikke, hvilken it-leverandør det drejer sig om, men styrelsen slår fast, at den er i dialog med leverandøren for at sikre, at lignende fejl ikke sker i fremtiden.

Samtidig oplyser styrelsen også, at Center for Cybersikkerhed er involveret i arbejdet med at forbygge lignende situation samt undersøgelsen af om sikkerhedshullet er blevet udnyttet.

Læs også: Socialdemokratiets cyberordfører afviser opsplitning af Center for Cybersikkerhed: "Det ligger rigtig fint, hvor det gør

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job