Danskstiftede Unity vil ind på disse nye markeder efter kæmpe børsnotering: "Mulighederne er enorme"

Sidste uge bragede Unity ind på den amerikanske børs med stor succes. Nu bliver næste skridt for selskabet, der står bag populær software til spilindustrien, at bevæge sig ind i nye brancher.

Artikel top billede

David Helgason, medstifter af Unity.

Danskstiftede Unity strøg ind på børsen i New York sidste uge med stor succes.

Selskabet er nu mere end 100 milliarder dollar værd, hvilket frigiver kapital til næste kapitel af Unitys udvikling, skriver Finans.

"Mulighederne er enorme, fordi vi kan investere i flere ting samtidig og måske tre-firedoble produktporteføljen. På den måde kan vi forløse teknologiens potentiale. Eksempelvis kan vi i højere grad henvende os til medie-, bil-, arkitekt- og byggebranchen og på sigt også
musikmarkedet," siger Anders Peter Kierbye Johansen til Finans.

Unitys teknologi var oprindeligt tiltænkt spiludviklere, men det viser sig, at selskabets programmeringsmotor kan anvendes af en række forskellige brancher til forskellige formål, tilføjes det.

Selskabet sidder i dag på mere end halvdelen af det globale marked for spilmotorer.

Kæmpe børs-succes

Unity fik en solid start på tilværelsen som børsnoteret selskab fredag 18. september.

Da klokken lød, og aktien åbnede for første gang, lå kursen på 75 dollar per aktie, hvilket endte med at være 44 procent højere end den pris, der var fastsat inden noteringen på 52 dollar.

Læs mere her: Danske Unity bragede ind på børsen i New York med kæmpestigning

Denne stigning endte med at sende selskabets markedsværdi gevaldigt i vejret. Af prospektet lød tallet på 89 milliarder dollar, men markedsværdien endte på 125 milliarder dollar.

Forud for børsnoteringen hævede Unity aktieprisen løbende, da efterspørgslen var enorm.

Unity-medstifterne David Helgason og Joachim Ante er efter børsnoteringen gode for henholdsvis 4,5 og 9 milliarder kroner. Derudover kan flere menige medarbejdere også indløse en stor gevinst.

Selskabet blev etableret i København i 2004 under navnet Over the Edge Entertainment og ændrede i 2009 navn til Unity, da det modtog 5,5 millioner dollar i kapitaltilskud fra Sequoia Capital og samme forbindelse flyttede til USA.

Læs også: Landede kæmpe-underskud før børsnotering: Danske Unity tabte 640 millioner kroner i 2019 - har tabt milliarder af kroner på få år

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S