Europol anholder 179 it-kriminelle i kæmpeaktion: Beslaglægger mere end 40 millioner kroner

Europol har anholdt 179 cyberkriminelle for salg af stoffer og våben på The Dark Web.

Artikel top billede

179 it-kriminelle er blevet anholdt af Europol i en kæmpe politiauktion med navnet DisrupTor.

Sammen med de mange anholdelser har myndighederne beslaglagt 500 kg. ulovlige stoffer og 64 håndvåben, der tilsyneladende skulle sælges på det mørke internet - The Dark Web.

Det skriver BBC.

Den omfattende auktion har fået Europol til at erklære, at anholdelserne sætter en stopper for "guldalderen" for undergrundsmarkedspladser.

119 af de anholdte er amerikanske statsborgere, mens to kommer fra Canada, 42 fra Tyskland, otte fra Holland, fire fra Storbritannien, tre fra Østrig, og en enkelt af de anholdte kommer fra Sverige.

Mange af de her 'mørke sider' på internettet kræver særlige værktøjer som eksempelvis en Tor brwoser for at få adgang til.

Men Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan flere af de her kriminelle sider også kan findes gennem en helt almindelig Google-søgning.

Læs mere her: Så let er det at få adgang til stjålne kreditkort, DDoS-angreb og malware: “Du behøver ikke nogen software eller en tor-browser”

"Det skjulte internet er ikke længere skjult"

Udover de genstande, der skulle sælges online har Europol også beslaglagt omkring 40 millioner kroner i kontanter og digitale valuta.

"Myndighederne er mest effektive, når de arbejder sammen, og dagens nyhed sender et stærkt signal til kriminelle, der sælger eller køber ulovlige varer på 'the dark web.' Det skjulte internet er ikke længere skjult, og dine annonyme aktiviteter er ikke anonyme," lyder det fra Europols chef for Cyberkriminalitet, Edvardas Sileris, til BBC.

Sidste år anholdte Rigspolitiet herhjemme seks danskere for at bestille et DDoS-angreb.

Læs mere her: Seks danskere sigtet for at bestille DDoS-angreb: Risikerer op til to års fængsel

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse