Blev aflyst i 2020: Nu skubbes også Mobile World Congress 2021 ud i fremtiden

Telebranchens absolut største årlige event Mobile World Congres 2021 bliver udsat fire måneder til midtsommeren på grund af corona. I februar blev 2020-udgaven af konferencen helt aflyst i sidste øjeblik.

Artikel top billede

Telebranchens internationalt set mest vigtige årlige event, Mobile World Congres, har været hårdt ramt af corona. I februar blev konferencen, der typisk har over 100.000 deltagere, helt aflyst i sidste øjeblik.

Det kan du læse mere om her: En af årets største tech-messer aflyst: MWC afblæses af frygt for coronavirus-smitte

Nu meddeler organisationen bag, at næste års konference bliver rykket fire måneder frem, så den løber fra 28. juni til 1. juli 2021. Det skriver Reuters.

Konferencen bliver en ‘gammeldags’ fysisk konference - og som sædvanlig i Barcelona, men besøgstal på normalt 110.000 deltagere er ikke realistisk. Derfor vil der være et større virtuelt element i næste års konference.

Mats Granryd, topchef for telebrancheorganisationen GSMA, som arrangerer konferencen, siger, at udsættelsen giver tid til at forstærke de hygiejnemæssige forberedelser.

Han håber desuden, at det næste sommer vil være muligt at at tage en meget hurtig coronatest, og at der til den tid vil være vacciner til rådighed.

GSMA flytter i samme ombæring den kinesiske udgave af Mobile World Congres frem til slutningen af februar 2021, så de to events i realiteten bytter pladser i kalenderen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos