Hackergruppe påstår at stå bag angreb på dansk optiker-kæde

Den danske kæde Profil Optiks hjemmeside har været nede i flere dage. Hackergruppen Revil/Sodinokibi påstår at stå bag, men selskabet selv vil ikke kommentere sagen.

Artikel top billede

Det er ikke muligt at tilgå Profil Optiks hjemmeside. I stedet bliver brugerne mødt med en besked om, at det skyldes driftsforstyrrelser.

Men hackergruppen Revil/Sodinokibi påstår at stå bag et ransomware-angreb på den danske optiker-kæde og dens moderselskab Synsam Group.

Det skriver DR.

"Hele jeres netværk er låst, inklusiv backups," skriver gruppen på dens blog 'Happy Blog.'

Synsam Group ønsker ikke at kommentere nedbruddet over for DR. Selskabets kommunikationschef, Jenny Fridh, begrunder det med, at man ikke kommenterer på spekulationer.

Ransomware-angreb er dog i kraftig stigning efter igennem længere tid at være faldet en smule.

Men på det seneste er antallet af ransomware-angreb altså taget til igen. Ifølge Center for Cybersikkerhed er risikoen for ransomware-angreb mod danske virksomheder også steget.

Senest har vi herhjemme set transport- og logistikselskabet Blue Water Shipping blive ramt af et ransomware-angreb.

Læs mere her:

Her er de største cybertrusler mod Danmark lige nu

Her blev Blue Water Shipping ramt af hackerangreb: Microsofts Active Directory stod for skud - op mod 3.500 kunder og ansatte berørt

Kvinde død efter ransomware-angreb: Er første dødsfald på grund af ransomware

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job