Tesla ramt af omfattende it-nedbrud: Brugere kan ikke låse bilen op via appen

Tesla ramt af store tekniske vanskeligheder, der har fået interne og eksterne systemer til at gå ned. Tesla-ejere har ikke kunne forbindes til bilerne via appen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Roberto Nickson on Unsplash)

Amerikanske Tesla er ramt af et komplet it-nedbrud på globalt plan.

Elbilsproducenten døjer med netværksafbrydelser, der både rammer interne systemer men også kundevendte systemer.

Det beretter en række amerikanske medier, heriblandt Electrek.

Kilder, der er bekendt med sagen, fortæller til mediet, at de interne systemer uforklarligt er nede, hvilket gør, at personalet ikke kan håndtere leverancer og ordrer.

På forbrugersiden kunne Tesla-ejerne ikke forbindes til deres biler gennem appen. Dette begyndte omkring onsdag klokken 11.00 amerikansk tid. Bilejerne var dog stadig i stand til at låse bilen op via bluetooth. Derudover beretter brugere, at Teslas kundeservice ikke har været tilgængelig.

Udfordringerne med appen skulle være løst på nuværende tidspunkt.

Samtidig oplevede selskabet problemer med Teslas officielle hjemmeside, der vist fejl på en række undersider.

Nedbruddet ser ud til at være det mest omfattende, som Tesla har oplevet til dato, skriver mediet. Hundrevis af Tesla-brugere verden over har indberettet og klaget over de tekniske problemer på DownDetector.com.

Teslas aktiekurs tog et ordentligt dyk på 9,6 procent i gårsdagens handel.

Ifølge Bloomberg er de tekniske udfordringer årsag til kursfaldet.

Selskabets aktiekurs oplevede desuden et markant fald dagen inden, da investorer havde overværet selskabets højt profilerede 'Battery Day'-event.

Det kan du læse mere om her: Elon Musk præsenterede fremtidens Tesla-batteri - og straks styrtdykkede aktien

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect