Serie: Norge okkupert – Fritt Norge!

Hvad sker der, hvis grøn regering i Norge vælger at lukke for olie- og gashanerne og gå all-in på klimavenlig kernekraft? Og hvad nu, hvis et energisultent EU beder russerne sikre den norske olieproduktion? Det er emnet for serien Okkupert, der har bestsellerforfatteren Jo Nesbø inde over.

Artikel top billede

I serien Okkupert håber Norge at kunne vise verden en ny vej efter en orkan, der koster 800 nordmænd livet og som tilskrives klimaforandringer. Hvilket skaber stor modstand mod fossil energiproduktion i landet.

En grøn regering vælges, og statsministeren kan kort efter præsentere det første thorium-baserede atomkraftværk.

Det kan levere uanede mængder billig og sikker energi til store dele af Europa. Alt er fryd og gammen, Norge lukker olieboringerne og tror, at resten af verden vil følge det gode eksempel.

Problemet er blot, at thorium-anlægget kun leverer elektrisk energi. EU er derimod slidt af en energikrise efter USA har lavet rod i Mellemøsten og i øvrigt har forladt NATO-samarbejdet.

EU har derfor stærkt brug for norsk olie og gas. Løsningen er at bede Rusland om at sørge for, at der kommer gang i Nordsøens oliefelter igen. Det løber imidlertid helt af sporet, da russerne besætter vor stolte nabo i nord.

Serien følger en journalist, en efterretningsagent, den norske regering samt de russiske diplomater og oligarker, der står på spring for at mæske sig i norsk olie.

Allerede i løbet af de første afsnit dannes en modstandsbevægelse – ”Fritt Norge” – som må kæmpe mod både russiske sikkerhedsstyrker og det officielle Norge.

Okkupert er den største satsning i norsk filmhistorie med et budget på 90 mio. norske kroner.

Serien er skab af bestsellerforfatteren Jo Nesbø, der blandt andet er kendt for bøgerne om den svært drikfældige politiefterforsker Harry Hole.

Okkupert kan i Danmark ses på Viaplay, men serien er også tilgængelig på Netflix i en række lande. Der ligger i øjeblikket tre sæsoner.

Titel: Okkupert. Kan streames på Viaplay.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job