Bog: Kinesisk kultursammenstød og censur for milliarder

I Feeding the Dragon: Inside the Trillion Dollar Dilemma Facing Hollywood, the NBA, & American Business fortæller Hollywoodproducer om de stadig mere heftige kultursammenstød mellem øst og vest.

Artikel top billede

De seneste årtier har Hollywood lagt sig i selen for at blive gode venner med Riget i Midten. For man skulle da være et skarn, hvis man ikke gjorde sine hoser grønne hos 1,4 milliarder potentielle kinesiske biografgængere.

Det er blandt årsagerne til, at filmselskaberne hænger kedsommelige moralske forbehold i garderoben og renser produktionerne for emner såsom Tibet, Falun Gong og spekulationer om, hvor fornøjede visse etniske mindretal mon er for at sidde indespærret i lejre.

Men det er ikke gjort med dét.

For selv med de mest servile hensigter kan Hollywood komme galt afsted. Det er Disneys storslåede genindspilning af sagnhistorien om den kinesiske krigerheltinde Mulan et godt eksempel på.

Den floppede nærmest på det kinesiske marked, som den ellers var skræddersyet til.

Først kom hovedrolleindehaveren for skade at sige noget uheldigt om Hong Kong. Dernæst var der angiveligt så mange unøjagtigheder i den overvejende vestlige produktion, at det kinesiske publikum gik hovedrystende ud af biografen.

Det er bare ikke spor nemt, hvilket også er emnet for bogen i Feeding the Dragon: Inside the Trillion Dollar Dilemma Facing Hollywood, the NBA, & American Business.

Den udkom i juli i år, er skrevet af Hollywoodproduceren Chris Fenton og handler på det overordnede plan om konflikterne mellem amerikansk tankegang og kinesisk soft power.

På det mere specifikke plan er rammefortællingen den historie, der udspillede sig bag kulisserne i forbindelse med et noget kompliceret forløb omkring produktion af Iron Man 3, som foregik i tæt samarbejde med kinesiske partnere. Hvilket Fenton har indsigt i fra første parket.

Bogen får særligt ros for at give et førstehåndsindblik i de mange sammenstød mellem producenter og kommunistiske censorer, som efterhånanden har tiltaget sig en ganske omfattende magt.

Titel: Feeding the Dragon: Inside the Trillion Dollar Dilemma Facing Hollywood, the NBA, & American Business. Forfatter: Chris Fenton.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS