Danske Penneos topchef stopper med omgående virkning

Topchefen for børsnoterede Penneo, Niels Henrik Rasmussen, trækker sig fra posten på grund af familiemæssige forhold.

Artikel top billede

(Foto: PressConnect / PressConnect)

Topchef for danske Penneo, Niels Henrik Rasmussen, trækker sig med omgående virkning fra stillingen som CEO for det fremadstormende selskab.

Det sker blot et par måneder efter børsnoteringen af selskabet på minibørsen First North, som fandt sted i sommer.

Den kan du læse mere om her: Danske Penneos aktiekurs stryger til tops efter børsnotering.

Niels Henrik Rasmussen trækker sig ifølge selskabet for at hellige sig sin familie, i det hans datter netop har gennemgået en ryg-operation og nu er i gang med at komme sig.

Han stopper derfor for at ‘fokusere på sin familie,’ meddeler Penneo.

Niels Henrik Rasmussen har været CEO for Penneo siden 2018. Tidligere har han været både investor og bestyrelsesformand for selskabet.

Midlertidig direktør udnævnt

I hans sted har Penneo nu indsat medstifter Nicolaj Højer Nielsen som midlertidig administrerende direktør.

Han vil således stå i spidsen for selskabet, indtil bestyrelsen har fundet en permanent profil til at lede Penneos udvikling som børsnoteret selskabet.

Penneo meddeler, at selskabet allerede nu har en ønskeliste med emner, som kan være interessante som nye topchefer, ligesom selskabet vil samarbejde med et headhunter-selskab om at finde mulige kandidater.

“Bestyrelsen har en vel-defineret og fokuseret ekspansions-strategi og leder nu efter den rette CEO til at lede Penneo ind i selskabets næste vækst-periode,” meddeler bestyrelsesformand Morten Elk i en udsendt børs-meddelelse.

"Vi forventer, at den kommende CEO har den globale erfaring, som er nødvendig for at gennemføre den vedtagne strategi samt til videre internationalisering af vores forretning," lyder det fra bestyrelsesformanden.

Du kan læse hele meddelelsen fra Penneo her.

Læs også:

Penneo scorer millioner og er klar til børsnotering: 73 procent af de interesserede investorer har fået nej til at købe aktier

Stor efterspørgsel efter Penneos aktier - klar til at hente 50 millioner kroner på børsnotering

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S