Danske Penneos topchef stopper med omgående virkning

Topchefen for børsnoterede Penneo, Niels Henrik Rasmussen, trækker sig fra posten på grund af familiemæssige forhold.

Artikel top billede

(Foto: PressConnect / PressConnect)

Topchef for danske Penneo, Niels Henrik Rasmussen, trækker sig med omgående virkning fra stillingen som CEO for det fremadstormende selskab.

Det sker blot et par måneder efter børsnoteringen af selskabet på minibørsen First North, som fandt sted i sommer.

Den kan du læse mere om her: Danske Penneos aktiekurs stryger til tops efter børsnotering.

Niels Henrik Rasmussen trækker sig ifølge selskabet for at hellige sig sin familie, i det hans datter netop har gennemgået en ryg-operation og nu er i gang med at komme sig.

Han stopper derfor for at ‘fokusere på sin familie,’ meddeler Penneo.

Niels Henrik Rasmussen har været CEO for Penneo siden 2018. Tidligere har han været både investor og bestyrelsesformand for selskabet.

Midlertidig direktør udnævnt

I hans sted har Penneo nu indsat medstifter Nicolaj Højer Nielsen som midlertidig administrerende direktør.

Han vil således stå i spidsen for selskabet, indtil bestyrelsen har fundet en permanent profil til at lede Penneos udvikling som børsnoteret selskabet.

Penneo meddeler, at selskabet allerede nu har en ønskeliste med emner, som kan være interessante som nye topchefer, ligesom selskabet vil samarbejde med et headhunter-selskab om at finde mulige kandidater.

“Bestyrelsen har en vel-defineret og fokuseret ekspansions-strategi og leder nu efter den rette CEO til at lede Penneo ind i selskabets næste vækst-periode,” meddeler bestyrelsesformand Morten Elk i en udsendt børs-meddelelse.

"Vi forventer, at den kommende CEO har den globale erfaring, som er nødvendig for at gennemføre den vedtagne strategi samt til videre internationalisering af vores forretning," lyder det fra bestyrelsesformanden.

Du kan læse hele meddelelsen fra Penneo her.

Læs også:

Penneo scorer millioner og er klar til børsnotering: 73 procent af de interesserede investorer har fået nej til at købe aktier

Stor efterspørgsel efter Penneos aktier - klar til at hente 50 millioner kroner på børsnotering

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos