Sundhedsdatastyrelsen får endnu engang kritik for dårlig it-sikkerhed: “Fortsat alvorlige mangler i it-systemer”

Igen får Sundhedsdatastyrelsen en løftet pegefinger for sin it-sikkerhed af Rigsrevisionen. Styrelsen forklarer selv, at borgernes data ikke har været i fare, og at der arbejdes på at få styrket sikkerheden.

Artikel top billede

For tredje gang på under to år får Sundhedsdatastyrelsen kritik fra Rigsrevisionen for ikke at leve op til kravene for it-sikkerhed.

“Sundheds- og Ældreministeriet har fortsat alvorlige mangler i it-sikkerheden i den it-infrastruktur, der understøtter vigtige fagsystemer, som Sundhedsdatastyrelsen drifter hos primært Statens Serum Institut,” står der i beretningen fra Rigsrevisionen.

Tre år i træk kritiserede Rigsrevisionen Sundhedsdatastyrelsen for ikke at have en risikovurdering. Nu er det sikkerhedsstandarder på en adresse under styrelsen, der er forsinket.

“Vi tager kritikken alvorligt. Vi vil være i front med it-sikkerheden, og derfor ser vi frem til at komme i mål med moderniseringen af netværket, siger vicedirektør Flemming Christiansen i en pressemeddelelse.

Læs også: Sundhedsdatastyrelsen efter hård kritik for utilfredsstillende it-sikkerhed: “Det kræver rigtig mange ressourcer. Og vi har en meget kompleks butik. Men vi er på vej"

Kritikken fra Rigsrevisionen lyder på, at Sundhedsdatastyrelsen ikke er i mål med at modernisere de interne it-systemer hos Statens Serum Institut og Sundhedsdatastyrelsen selv.

“Borgernes data har efter vores opfattelse ikke været i fare. Sundhedsdatastyrelsen har moderniseret it-infrastrukturen i Sundheds- og Ældreministeriet på en lang række områder og har styrket sikkerheden væsentligt. I moderniseringen af netværket er vi stødt på fysiske begrænsninger på en af vores matrikler, hvor netværkskablerne ikke understøtter de mere tidssvarende sikkerhedsstandarder,” fortæller Flemming Christiansen ifølge meddelelsen.

Sundhedsdatastyrelsen forventer at netværkskablerne er opdateret i begyndelsen af 2020.

Læs også: Sundhedsdatastyrelsen kritiseres for manglende risikovurdering på tredje år: Her er styrelsens forklaring

Efter den seneste kritik fra Rigsrevisionen oprustede Sundhedsdatastyrelsen antallet af it-sikkerhedsmedarbejdere til det dobbelte.

Udover at have ansvaret for danskernes sundhedsdata, så er styrelsen også blevet udpeget til at koordinere den samlede it-sikkerhed for hele sundhedssektoren.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job