Sundhedsdatastyrelsen får endnu engang kritik for dårlig it-sikkerhed: “Fortsat alvorlige mangler i it-systemer”

Igen får Sundhedsdatastyrelsen en løftet pegefinger for sin it-sikkerhed af Rigsrevisionen. Styrelsen forklarer selv, at borgernes data ikke har været i fare, og at der arbejdes på at få styrket sikkerheden.

Artikel top billede

For tredje gang på under to år får Sundhedsdatastyrelsen kritik fra Rigsrevisionen for ikke at leve op til kravene for it-sikkerhed.

“Sundheds- og Ældreministeriet har fortsat alvorlige mangler i it-sikkerheden i den it-infrastruktur, der understøtter vigtige fagsystemer, som Sundhedsdatastyrelsen drifter hos primært Statens Serum Institut,” står der i beretningen fra Rigsrevisionen.

Tre år i træk kritiserede Rigsrevisionen Sundhedsdatastyrelsen for ikke at have en risikovurdering. Nu er det sikkerhedsstandarder på en adresse under styrelsen, der er forsinket.

“Vi tager kritikken alvorligt. Vi vil være i front med it-sikkerheden, og derfor ser vi frem til at komme i mål med moderniseringen af netværket, siger vicedirektør Flemming Christiansen i en pressemeddelelse.

Læs også: Sundhedsdatastyrelsen efter hård kritik for utilfredsstillende it-sikkerhed: “Det kræver rigtig mange ressourcer. Og vi har en meget kompleks butik. Men vi er på vej"

Kritikken fra Rigsrevisionen lyder på, at Sundhedsdatastyrelsen ikke er i mål med at modernisere de interne it-systemer hos Statens Serum Institut og Sundhedsdatastyrelsen selv.

“Borgernes data har efter vores opfattelse ikke været i fare. Sundhedsdatastyrelsen har moderniseret it-infrastrukturen i Sundheds- og Ældreministeriet på en lang række områder og har styrket sikkerheden væsentligt. I moderniseringen af netværket er vi stødt på fysiske begrænsninger på en af vores matrikler, hvor netværkskablerne ikke understøtter de mere tidssvarende sikkerhedsstandarder,” fortæller Flemming Christiansen ifølge meddelelsen.

Sundhedsdatastyrelsen forventer at netværkskablerne er opdateret i begyndelsen af 2020.

Læs også: Sundhedsdatastyrelsen kritiseres for manglende risikovurdering på tredje år: Her er styrelsens forklaring

Efter den seneste kritik fra Rigsrevisionen oprustede Sundhedsdatastyrelsen antallet af it-sikkerhedsmedarbejdere til det dobbelte.

Udover at have ansvaret for danskernes sundhedsdata, så er styrelsen også blevet udpeget til at koordinere den samlede it-sikkerhed for hele sundhedssektoren.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S