Statens Serum Institut stopper for dataoverførsler efter hård kritik: Har ikke styr sine databehandler-aftaler

Statens Serum Institut har anvendt ‘mangelfulde’ og ‘ikke tilstrækkeligt dækkende’ aftaler til at sende personfølsomme data på flere tusinder danskere til udlandet.

Artikel top billede

(Foto: TUALA HJARN¯ - PHOTOGRAPHY CPH Koldinggade 14, Baghuset 2 sal DK-2100 K¿benhavn ¯ Phone: +4526709160 iam@tuala.com)

Der har ligget dårlige og mangelfulde aftaler til grund for, at Statens Serum Institut gennem to et halvt år har sendt personfølsomme oplysninger på flere tusinder danskere til blandt andet USA.

Sådan lyder det i den foreløbige konklusion fra Kammeradvokaten, der for tiden er ved at kulegravene forholdene hos Statens Serum Institut i forbindelse med sagen.

Kammeradvokaten har foreløbigt screenet syv igangværende forskningsprojekter, og er her nået frem til, at Statens Serum Institut ikke har haft ordentligt styr på de aftaler, der ligger grund til at sende forskningsdata på danskerne til udlandet.

“Instituttet har haft en mangelfuld praksis, når der er indgået aftaler med samarbejdspartnerne. Instituttet har indgået såkaldte EU-kommissionsaftaler. Disse er dog ikke tilstrækkeligt dækkende ift. de databeskyttelsesmæssige juridiske krav,” lyder det i denne meddelelse, som Statens Serum Institut har udsendt.

SSI skriver, at det ‘er beklageligt, og der er igangsat initativer til at rette op på manglerne,’ da SSI er gået i gang med at få formuleret og indgået de nødvendige databehandleraftaler.

“Indtil aftalerne er indgået, vil Instituttet ikke overføre nye oplysninger til forskningsprojekterne,” hedder det.

Sagen første i december i fjor til, at direktøren for Statens Serum Institut, Mads Melbye, blev fritaget for tjeneste.

Det kan du læse mere om her: Direktør for Statens Serum Institut fritaget fra tjeneste: Kammeradvokaten skal undersøge overførsel af persondata til USA.

Læs også:

Statens Serum Institut har i årevis syltet kontrol med behandling af persondata

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S