Ny dansk phishing-undersøgelse: 3 ud af 10 klikker på ondsindede links i mails

64.000 phishingmail blev udsendt til studerende og ansatte på tre store danske uddannelsesinstitutioner, og her valgte 3 ud af 10 at klikke mailens link.

Artikel top billede

3 ud af 10 falder for de it-kriminelles bedrageriforsøg og vælger at klikke på onsindede links i mail, som de modtager.

Det viser forskingningsresultatet fra den professionshøjskole UCL ifølge it-mediet Version2.

Som led i forskningen har UCL udsendt 64.000 phishingmail til tre af Danmarks største uddannelsesinstitutioner.

De mange mail vardesignet, så de ud som om, at de kom fra universitetets bibliotek og de indeholdt et link, hvor brugeren for at få adgang til printeren skulle indtaste personlige oplysninger.

”Det er relativt nemt at ramme den her sektor. Det kan undre, at 30 procent trykker ind, og selvom vi træner og træner i awareness, så går tallene kun relativt lidt ned,” siger Kurt Gammelgaard, CIO på UCL, til Version2.

Kurt Gammelgaard oplyser til Version 2, at mænd oftere falder for phishingforsøg end kvinder, mens uddannelsesniveauet ikke lader til have nogen betydning.

Læs også: FE advarer: It-kriminelle udnytter udbetaling af feriepenge til at stjæle personoplysninger

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S