Amerikanske politikere kræver at Apple, Amazon, Google og Facebook bliver tvangs-opsplittet

I en ny rapport fra de amerikanske politikere i repræsentanternes hus bliver det slået fast, at Apple, Amazon, Google og Facebook misbruger deres dominerende markedsposition.

Artikel top billede

Apple, Amazon, Google og Facebook har misbrugt deres dominerende markedsposition, og derfor skal selskabernes tvangsopslittes.

Det mener de amerikanske politikere i Repræsentanternes Hus’ juridiske kommite, hvor demokraterne i øjeblikket har flertal.

Politikerne har ifølge New York Times netop udgivet en 449 sider lang rapport, hvor det blandt andet bliver konkluderet at de fire virksomheder ved at diktere priser og regler for handel, søgninger, annoncering, sociale netværk og udgivelser har misbrugt deres dominerende position.

Læs også: Her er de vigtigste punkter i afhøring af topcheferne for Facebook, Apple, Amazon og Google: Følg med live om få timer

Underlagt giganternes luner

Rapporten påpeger blandt andet, at tredjeparts-virksomheder, der sælger apps på Apples App Store eller produkter på Amazons markedsplads i dag er fuldstændig underlagt de to selskabers luner.

”Når der ikke er nogen restriktioner for hvordan tech-selskabene kan konkurrere på deres egne platforme, som mange små-virksomheder er nødt til at bruge, så er der i realiteten ikke meget konkurrence tilbage,” siger den demokratiske politiker Pramilla Jayapal ifølge New York Times.

Derfor foreslår politikerne, at tech-giganterne bliver tvangsopsplittet; at myndighederne der regulerer markederne bliver styrket samt at det bliver gjort svære for virksomhederne at opkøbe mindre virksomheder.

Bliver tiltagene gennemført vil det ifølge New York Times føre til de mest drastiske ændringer af den amerikanske monopol-lovgivning i et halvt århundrede.

Læs også: Efter en sommer med hård kritik retter Apple nu ind: Her er tre grunde til at kursskiftet kommer lige netop nu

Modstand fra tech-giganter

Forslagene møder ikke overraskende modstand fra tech-selskaberne.

Ifølge Amazon vil anbefalingerne skade den fri konkurrence og de mange virksomheder, der i dag lever af at sælge produkter på selskabets markedsplads

”Den primære effekt vil være, at mange millioner af uafhængige virksomheder bliver tvunget ud af online-butikker, og dermed fjerne man deres bedste og mest profitable mulighed for at nå deres kunder,” lyder det i et blogindlæg fra Amazon.

Apple er også uenige i rapportens konklusioner.

”App Store har været med til at skabe nye markeder, nye tjenester og nye produkter, der var umulige at forestille sig for blot et dusin år siden, og udviklerne er dem der har største gavn af økosystemet,” lyder det fra Apple ifølge New York Times.

Læs også: David Heinemeier Hanssons virksomhed overvejer at droppe cloud-giganterne og flytte i egne datacentre: “I Basecamp skal vi helt ned på at bruge nul procent teknologi fra big tech“

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S