Dansk smitte-app kobles sammen med andre lande i næste måned

I løbet af november vil den danske smitte-app, Smittestop, kunne bruges til at opspore smitten i andre europæiske lande

Artikel top billede

Den danske corona-app, Smittestop, kan fra november udveksle data med lignende apps i andre lande, det bekræfter Sundheds- og Ældreministeriet over for it-mediet Version2.

Dataudvekslingen kan lade sig, fordi en fælles europæisk gateway for apps baseret på Apple og Googles api bliver åbnet i oktober.

”Den europæiske gateway, hvor nationale smittesporings-apps kan tilkoble sig, forventes at blive klar og kunne gå live i oktober, hvorefter landene kan tilkoble sig løsningen. Den danske smittestop-app forventes på den baggrund at kunne koble sig til den europæiske gateway primo november og vil derefter kunne virke på tværs af grænser, i takt med at andre lande med tilsvarende apps tilslutter sig den europæiske gateway,” oplyser ministeriet Version2.

Læs også: SAP skal koble europæiske smitteopsporings-apps sammen

Udviklet af SAP

EU-Kommissionen har tidligere meddelt, at gatewayen, der er blevet udviklet af SAP og T-System, gennem den seneste tid er blevet testet i Tjekkiet, Danmark, Tyskland, Irland, Italien og Letland.

Da den danske smitte-app blev lanceret i juni, vurderede Adam Lebech, vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen, at appen ”efter sommerferien” vil kunne bruges til at opspore smitte på tværs af landegrænser.

"Vi har et samarbejde med en række andre lande og perspektivet er interessant. API’en giver os meget privatlivsbeskyttelse. Vi er afhængige af, at Apple og Google får udviklet den understøttelse, men vi samarbejder med de andre lande og håber at kunne komme i den retning over de næste måneder. Det skal gerne være med i næste fase. Vi regner med, at Apple og Google kommer i gang med det henover sommeren," sagde Adam Lebech til Computerworld.

Læs også:
Staten satser på Smittestop-app kan kobles sammen med andre lande efter sommerferien

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S