Microsoft går til angreb mod berygtet botnet forud for amerikansk præsidentvalg

Forud for det amerikanske præsidentvalg har Microsoft nu pacificeret et af de største og mest berygtede botnets og distributører af ransomware.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft blæser nu til kamp mod valgsvindel forud for det amerikanske præsidentvalg.

Tech-giganten har netop pacificeret det berygtede botnet kaldet Trickbot, der er kendt for at sprede ødelæggende ransomware, i en ny aktion.

Det skriver selskabet i en pressemeddelelse.

Ransomware er af eksperter og den amerikanske regering blevet udråbt til at være en af de største trusler mod valget til november.

Den ondsindede software kan blandt andet bruges til at inficere systemer, der løbende rapportere om valgresultaterne, og derved skabe kaos og mistillid.

Læs også: Frygtet botnet igen blandt de største trusler: Flere danske websider misbrugt

Microsoft oplyser, at ved hjælp af en retskendelse har selskabet "disruptet" Trickbot med en teknisk aktion i samarbejde med tele- og kommunikationsselskaber verden over.

"V har afskåret nøgleinfrastruktur, så Trickbot ikke længere vil være i stand til at initiere nye inficeringer eller aktivere ransomware, der allerede er placeret i computersystemer," skriver selskabet.

Udover at beskytte selve infrastrukturen bag valget fra ransomware-angreb, så vil dagens indgreb mod Trickbot også beskytte finansielle organisationer, regeringskontorer, sundhedsvæsenet, virksomheder og universiteter, skriver Microsoft.

Trickbot har siden 2016 inficeret over en million enheder verden over, alt imens de kriminelles identitet stadig er ukendt.

Et botnet er som bekendt et netværk af malware-inficerede computere, som cyberkriminelle kan styre og udnytte i samlet flok.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS