Den danske it-gigant Terma politianmeldt

Det danske forsvars førende it-leverandør Terma er meldt til politiet af Erhvervsstyrelsen for at eksportere krigsmateriel til brug i Yemen-konflikten trods dansk forbud. Terma afviser at have gjort noget ulovligt.

Artikel top billede

En af det danske forsvars største it-leverandører, Terma fra Lystrup med milliardomsætning og over 850 ansatte, er blevet meldt til politiet af Erhvervsstyrelsen for at overtræde forbuddet mod at eksportere udstyr og serviceydelser til brug i konflikten i forbindelse med borgerkrigsramte Yemen.

Forbuddet mod eksport af militært udstyr til konfliktområdet blev indført i 2018, men en undersøgelse fra Erhvervsstyrelsen viser, at Terma fortsatte eksporten trods forbuddet. Undersøgelsen blev sat i gang efter afsløringer fra TV2 og Danwatch. Det skriver TV2.

Sagen er meldt til SØIK - Statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet - som har sendt sagen videre til Østjyllands Politi.

Tema fik i foråret to store it-ordrer fra det danske forsvar. Dels en milliardaftale om kampinformations-systemet C-Flex, dels en kontrakt til 76 millioner kroner for levering af et system til efterretning, overvågning og rekognoscering kaldet JISR - Joint Intelligence Surveillance and Reconnaisance.

Det kan du læse mere om her:
Terma vinder efterretningsordre på 76 millioner kroner hos Forsvaret: Endnu en gang helt uden konkurrence

Terma vil ikke udtale sig til TV2 om sagen men skriver i en pressemeddelelse:

"Det er fortsat Termas opfattelse, at den pågældende eksport er sket i fuld overensstemmelse med gældende danske og internationale regler, og vi imødeser myndighedernes fortsatte undersøgelse af sagen".

I en udtalelse om sagen skriver Erhvervsstyrelsen, at sagen drejer sig om Termas mulige eksporter af dual-use udstyr til Saudi-Arabien, Yemen og De Forenede Arabiske Emirater.

Ifølge TV2 har Terma solgt missilforsvar til bombefly og radarer og navigationssystemer til krigsskibe. Skibene er brugt til en flerårig blokade for forsyninger af mad, nødhjælp og medicin i flere år.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse