Den danske it-gigant Terma politianmeldt

Det danske forsvars førende it-leverandør Terma er meldt til politiet af Erhvervsstyrelsen for at eksportere krigsmateriel til brug i Yemen-konflikten trods dansk forbud. Terma afviser at have gjort noget ulovligt.

Artikel top billede

En af det danske forsvars største it-leverandører, Terma fra Lystrup med milliardomsætning og over 850 ansatte, er blevet meldt til politiet af Erhvervsstyrelsen for at overtræde forbuddet mod at eksportere udstyr og serviceydelser til brug i konflikten i forbindelse med borgerkrigsramte Yemen.

Forbuddet mod eksport af militært udstyr til konfliktområdet blev indført i 2018, men en undersøgelse fra Erhvervsstyrelsen viser, at Terma fortsatte eksporten trods forbuddet. Undersøgelsen blev sat i gang efter afsløringer fra TV2 og Danwatch. Det skriver TV2.

Sagen er meldt til SØIK - Statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet - som har sendt sagen videre til Østjyllands Politi.

Tema fik i foråret to store it-ordrer fra det danske forsvar. Dels en milliardaftale om kampinformations-systemet C-Flex, dels en kontrakt til 76 millioner kroner for levering af et system til efterretning, overvågning og rekognoscering kaldet JISR - Joint Intelligence Surveillance and Reconnaisance.

Det kan du læse mere om her:
Terma vinder efterretningsordre på 76 millioner kroner hos Forsvaret: Endnu en gang helt uden konkurrence

Terma vil ikke udtale sig til TV2 om sagen men skriver i en pressemeddelelse:

"Det er fortsat Termas opfattelse, at den pågældende eksport er sket i fuld overensstemmelse med gældende danske og internationale regler, og vi imødeser myndighedernes fortsatte undersøgelse af sagen".

I en udtalelse om sagen skriver Erhvervsstyrelsen, at sagen drejer sig om Termas mulige eksporter af dual-use udstyr til Saudi-Arabien, Yemen og De Forenede Arabiske Emirater.

Ifølge TV2 har Terma solgt missilforsvar til bombefly og radarer og navigationssystemer til krigsskibe. Skibene er brugt til en flerårig blokade for forsyninger af mad, nødhjælp og medicin i flere år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice