Danske virksomheder: Komplekse forsyningskæder er en voksende sikkerhedstrussel for os

Mange danske virksomheder er bekymrede for, om de kan beskytte sig mod hackerangreb via de indviklede forsyningskæder, moderne virksomheder indgår i. Halvdelen af virksomhederne i en rundspørge mener, deres beskyttelse er utilstrækkelig.

Artikel top billede

Komplekse og uoverskuelige forsyningskæder er i stigende grad en it-sikkerhedstrussel for mange danske virksomheder. Og virksomhederne mener ikke, de er godt rustede, hvis et angreb skulle sætte ind fra den kant.

Sådan lyder det fra Serdar Cabuk, chef for konsulentfirmaet Deloittes Cyber Risk-afdeling.

“Det kræver desværre kun en enkelt uheldig hændelse. Det kan ske på en computer i Ukraine, hvor der kommer malware ind i dit netværk. Det kan springe fra netværk til netværk. Ved en kompleks forsyningskæde er det vanskeligt at få fuld kontrol over hele systemet,” siger han til Børsen.

Deloitte har via Epinion foretaget en rundspørge blandt 80 it-ansvarlige i danske virksomheder, som handler med forbrugsgoder, der netop er sidste led i en lang forsyningskæde.

Halvdelen af dem svarer, at deres virksomhed kun i nogen eller mindre grad kan modstå angreb sat ind via forsyningskæden. Og 11 procent af dem siger, at de i det seneste år har været påvirket af et it-angreb.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S