Danske virksomheder: Komplekse forsyningskæder er en voksende sikkerhedstrussel for os

Mange danske virksomheder er bekymrede for, om de kan beskytte sig mod hackerangreb via de indviklede forsyningskæder, moderne virksomheder indgår i. Halvdelen af virksomhederne i en rundspørge mener, deres beskyttelse er utilstrækkelig.

Artikel top billede

Komplekse og uoverskuelige forsyningskæder er i stigende grad en it-sikkerhedstrussel for mange danske virksomheder. Og virksomhederne mener ikke, de er godt rustede, hvis et angreb skulle sætte ind fra den kant.

Sådan lyder det fra Serdar Cabuk, chef for konsulentfirmaet Deloittes Cyber Risk-afdeling.

“Det kræver desværre kun en enkelt uheldig hændelse. Det kan ske på en computer i Ukraine, hvor der kommer malware ind i dit netværk. Det kan springe fra netværk til netværk. Ved en kompleks forsyningskæde er det vanskeligt at få fuld kontrol over hele systemet,” siger han til Børsen.

Deloitte har via Epinion foretaget en rundspørge blandt 80 it-ansvarlige i danske virksomheder, som handler med forbrugsgoder, der netop er sidste led i en lang forsyningskæde.

Halvdelen af dem svarer, at deres virksomhed kun i nogen eller mindre grad kan modstå angreb sat ind via forsyningskæden. Og 11 procent af dem siger, at de i det seneste år har været påvirket af et it-angreb.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks