Netflix taber pusten efter corona-optur

Streaming-giganten Netflix fik slet ikke så mange nye abonnenter i tredje kvartal som markedet og selskabet selv forventede, og indtjeningen skuffer også.

Artikel top billede

(Foto: Photo by freestocks.org on Unsplash)

Det seneste kvartalsregnskab fra Netflix blev lidt af en skuffelse. Forårets enorme corona-optur for selskabet, hvor 15,8 millioner nye abonnenter kom til i første kvartal, blev i det tredje kvartal til noget af en nedtur for selskabet.

Netflix og markedet havde sat næsen op efter 3,4 millioner nye abonnenter, men da regnskabet blev gjort op, havde kun 2,2 millioner nye kunder fundet vej til streaming-giganten. Det skriver Reuters.

Indtjeningen pr. aktie blev 1,74 dollars, hvor markedet havde forventet 2,14 dollars. Netflix-aktien faldt da også seks procent i eftermarkedet til 494 dollars.

Ifølge Netflix selv giver det ikke så meget mening at vurdere selskabet på de enkelte kvartalers resultater i forhold til Netflix’ langsigtede indtjeningsmuligheder inden for internet-underholdning, som Netflix mener kun er i sin vorden.

Netflix peger alligevel på, at selskabet har fået flere nye kunder i de tre første kvartaler af 2020 i forhold til hele 2019. Netflix har nu svimlende 195,2 millioner kunder på verdensplan.

Reed Hastings, stifter og topchef for Netflix, sagde i et interview med analytikere, at selskabet regner med at nå over 200 millioner kunder inden udgangen af 2020.

Netflix forventer at færdiggøre 150 originale tv-produktioner inden nytår og lover, at der hvert kvartal i 2021 vil komme mere originalt Netflix-indhold i forhold til 2020.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse