Netflix taber pusten efter corona-optur

Streaming-giganten Netflix fik slet ikke så mange nye abonnenter i tredje kvartal som markedet og selskabet selv forventede, og indtjeningen skuffer også.

Artikel top billede

(Foto: Photo by freestocks.org on Unsplash)

Det seneste kvartalsregnskab fra Netflix blev lidt af en skuffelse. Forårets enorme corona-optur for selskabet, hvor 15,8 millioner nye abonnenter kom til i første kvartal, blev i det tredje kvartal til noget af en nedtur for selskabet.

Netflix og markedet havde sat næsen op efter 3,4 millioner nye abonnenter, men da regnskabet blev gjort op, havde kun 2,2 millioner nye kunder fundet vej til streaming-giganten. Det skriver Reuters.

Indtjeningen pr. aktie blev 1,74 dollars, hvor markedet havde forventet 2,14 dollars. Netflix-aktien faldt da også seks procent i eftermarkedet til 494 dollars.

Ifølge Netflix selv giver det ikke så meget mening at vurdere selskabet på de enkelte kvartalers resultater i forhold til Netflix’ langsigtede indtjeningsmuligheder inden for internet-underholdning, som Netflix mener kun er i sin vorden.

Netflix peger alligevel på, at selskabet har fået flere nye kunder i de tre første kvartaler af 2020 i forhold til hele 2019. Netflix har nu svimlende 195,2 millioner kunder på verdensplan.

Reed Hastings, stifter og topchef for Netflix, sagde i et interview med analytikere, at selskabet regner med at nå over 200 millioner kunder inden udgangen af 2020.

Netflix forventer at færdiggøre 150 originale tv-produktioner inden nytår og lover, at der hvert kvartal i 2021 vil komme mere originalt Netflix-indhold i forhold til 2020.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura