Ericsson skovler penge ind efter Huawei-forbud: Bundlinjen stiger med 39 procent

Svenske Ericsson nyder tilsyneladende godt af USA's advarsel mod at bruge kinesiske Huawei til 5G-udrulningen.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Rasmus Ferdinand Petersen)

De amerikanske myndigheders advarsel til andre lande om at holde sig langt væk fra kinesiske Huawei, når de skal vælge 5G-leverandør, ser ud til at have en positiv effekt for Huaweis konkurrenter.

Svenske Ericsson kan i hvert fald konstatere, at selskabet vinder markedsandele og når rekordresultater, mens flere og flere lande fravælger den kinesiske leverandør.

Ifølge erhvervsmediet Bloomberg kan Ericsson i sit seneste regnskab fremvise et driftsresultat på hele ni milliarder svenske kroner, eller lige over seks milliarder danske kroner.

Det er en stigning på hele 38 procent sammenlignet med sidste år.

Dermed slår den svenske 5G-leverandør også investorernes forventninger med længder, der lå omkring 6,4 milliarder svenske kroner.

Ericsson lykkedes endda med at gå uden om store konsekvenser fra coronakrisen som virksomheder i de fleste andre brancher ellers kæmper med.

"Selvom pandemien har ramt omsætningen for adskillige af vores kunder, og i visse tilfældet ført til en reduktion i deres investeringer, så har vi ikke set nogen negative konsekvenser på vores forretning," siger selskabets topchef Borje Ekholm i forbindelse med regnskabet.

Danmark har ikke haft mulighed for direkte at udelukke Huawei, men TDC har også valgte Ericsson som leverandør til det kommende 5G-netværk i Danmark.

Læs mere her:

TDC åbner for 5G-netværk i september: Så mange danskere får adgang fra begyndelsen

5G-efterspørgsel sikrer fremgang hos Ericsson: Fastholder forventninger for året

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse