AMD køber konkurrenten Xilinx for 225 milliarder kroner: Kan blive seriøs udfordrer til Intel

Chip-giganten AMD køber konkurrenten Xilinx i kæmpe-handel, der kan gøre AMD til en seriøs udfordrer til Intel på det voksende marked for chip til datacentre.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske chip-kæmpe AMD køber konkurrenten Xilinx i en kæmpehandel, der har været under opsejling i et stykke tid.

AMD er klar til at lægge 35 milliarder dollar - omkring 225 milliarder kroner - på bordet for Xilinx, der som AMD er amerikansk.

Går alt efter planen, forventer AMD at overtage Xilinx i udgangen af 2021. Opkøbet vil bringe den samlede medarbejderstab i AMD op på 13.000 mand.

Både AMD og Xilinx har i de senere år fokuseret på at udvikle og producere chip til ikke mindst data center-industrien, hvor også Intel står stærkt.

Xilinx står blandt andet bag programerbare chips, der sigter mod at sætte mere skub i opgaver som eksempelvis at komprimere videoer og kryptere filer.

Selskabets hovedkonkurrent er Alterea, der i 2015 blev opkøbt af Intel for 16,7 milliarder dollar i det, der dengang var Intels største opkøb nogensinde.

Ifølge Reuters kommer fusionen mellem AMD og Xilinx i en tid, hvor netop Intel er under pres, og hvor Intels teknologier halter efter konkurrenten TSMC, der producerer hovedparten af AMD’s processorer, i det AMD ikke selv ejer fabrikker.

Også Xilinx anvender taiwanske TSMC’s chipfabrikker, de såkaldte ‘fabs.’

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura