AMD køber konkurrenten Xilinx for 225 milliarder kroner: Kan blive seriøs udfordrer til Intel

Chip-giganten AMD køber konkurrenten Xilinx i kæmpe-handel, der kan gøre AMD til en seriøs udfordrer til Intel på det voksende marked for chip til datacentre.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske chip-kæmpe AMD køber konkurrenten Xilinx i en kæmpehandel, der har været under opsejling i et stykke tid.

AMD er klar til at lægge 35 milliarder dollar - omkring 225 milliarder kroner - på bordet for Xilinx, der som AMD er amerikansk.

Går alt efter planen, forventer AMD at overtage Xilinx i udgangen af 2021. Opkøbet vil bringe den samlede medarbejderstab i AMD op på 13.000 mand.

Både AMD og Xilinx har i de senere år fokuseret på at udvikle og producere chip til ikke mindst data center-industrien, hvor også Intel står stærkt.

Xilinx står blandt andet bag programerbare chips, der sigter mod at sætte mere skub i opgaver som eksempelvis at komprimere videoer og kryptere filer.

Selskabets hovedkonkurrent er Alterea, der i 2015 blev opkøbt af Intel for 16,7 milliarder dollar i det, der dengang var Intels største opkøb nogensinde.

Ifølge Reuters kommer fusionen mellem AMD og Xilinx i en tid, hvor netop Intel er under pres, og hvor Intels teknologier halter efter konkurrenten TSMC, der producerer hovedparten af AMD’s processorer, i det AMD ikke selv ejer fabrikker.

Også Xilinx anvender taiwanske TSMC’s chipfabrikker, de såkaldte ‘fabs.’

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Jyske Bank

    Product Owner - Platforme (IT Drift)

    Københavnsområdet

    Ennova A/S

    Senior Platform Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse