Netflix hæver prisen for alle abonnenter efter ny hård konkurrence

Efter en lunken tilslutningen føler streaming-giganten Netflix sig nu nødsaget til at hæve priserne for sine abonnenter.

Artikel top billede

(Foto: Photo by freestocks.org on Unsplash)

Netflix har fået hård konkurrence fra en række nyere streaming-tjenester som Disney+, den nye HBO-variant HBO Max og Amazon Prime.

Det får nu selskabet til at tage konsekvensen af svigtende tilslutning fra brugerne og hæver prisen, det skriver en række medier herunderThe Wall Street Journal.

Prisstigningen kommer til at betyde, at et standardabonnement stiger med én dollar mens premium-abbonementet stiger med to dollar til 17,99 dollar i USA.

Læs også: Netflix taber kunder i Sverige, mens Disney+ stormer frem

Det er uvist hvad prisstigningerne kommer til at betyde for det danske marked, og om priserne i Danmark også kommer til at stige.

Netflix har ikke haft ikke haft den vækst blandt antallet af abonnenter, som man havde håbet på, og derfor kommer de eksisterende kunder altså til at betale noget mere.

Streaming-tjenesten har igennem længere tid satset benhård på egenproduceret indhold, og det er med til at hæve omkostningerne for selskabet.

Derfor blev prisstigningen allerede varslet for få dage siden.

"Der er altid muligheden for en gang i mellem at bede medlemmerne, som vi har leveret ekstra værdi til, om at betale en lille smule mere," lød det fra COO i Netflix, Greg Peters.

Læs også: Netflix taber pusten efter corona-optur

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job