Netflix hæver prisen for alle abonnenter efter ny hård konkurrence

Efter en lunken tilslutningen føler streaming-giganten Netflix sig nu nødsaget til at hæve priserne for sine abonnenter.

Artikel top billede

(Foto: Photo by freestocks.org on Unsplash)

Netflix har fået hård konkurrence fra en række nyere streaming-tjenester som Disney+, den nye HBO-variant HBO Max og Amazon Prime.

Det får nu selskabet til at tage konsekvensen af svigtende tilslutning fra brugerne og hæver prisen, det skriver en række medier herunderThe Wall Street Journal.

Prisstigningen kommer til at betyde, at et standardabonnement stiger med én dollar mens premium-abbonementet stiger med to dollar til 17,99 dollar i USA.

Læs også: Netflix taber kunder i Sverige, mens Disney+ stormer frem

Det er uvist hvad prisstigningerne kommer til at betyde for det danske marked, og om priserne i Danmark også kommer til at stige.

Netflix har ikke haft ikke haft den vækst blandt antallet af abonnenter, som man havde håbet på, og derfor kommer de eksisterende kunder altså til at betale noget mere.

Streaming-tjenesten har igennem længere tid satset benhård på egenproduceret indhold, og det er med til at hæve omkostningerne for selskabet.

Derfor blev prisstigningen allerede varslet for få dage siden.

"Der er altid muligheden for en gang i mellem at bede medlemmerne, som vi har leveret ekstra værdi til, om at betale en lille smule mere," lød det fra COO i Netflix, Greg Peters.

Læs også: Netflix taber pusten efter corona-optur

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect