Netflix hæver prisen for alle abonnenter efter ny hård konkurrence

Efter en lunken tilslutningen føler streaming-giganten Netflix sig nu nødsaget til at hæve priserne for sine abonnenter.

Artikel top billede

(Foto: Photo by freestocks.org on Unsplash)

Netflix har fået hård konkurrence fra en række nyere streaming-tjenester som Disney+, den nye HBO-variant HBO Max og Amazon Prime.

Det får nu selskabet til at tage konsekvensen af svigtende tilslutning fra brugerne og hæver prisen, det skriver en række medier herunderThe Wall Street Journal.

Prisstigningen kommer til at betyde, at et standardabonnement stiger med én dollar mens premium-abbonementet stiger med to dollar til 17,99 dollar i USA.

Læs også: Netflix taber kunder i Sverige, mens Disney+ stormer frem

Det er uvist hvad prisstigningerne kommer til at betyde for det danske marked, og om priserne i Danmark også kommer til at stige.

Netflix har ikke haft ikke haft den vækst blandt antallet af abonnenter, som man havde håbet på, og derfor kommer de eksisterende kunder altså til at betale noget mere.

Streaming-tjenesten har igennem længere tid satset benhård på egenproduceret indhold, og det er med til at hæve omkostningerne for selskabet.

Derfor blev prisstigningen allerede varslet for få dage siden.

"Der er altid muligheden for en gang i mellem at bede medlemmerne, som vi har leveret ekstra værdi til, om at betale en lille smule mere," lød det fra COO i Netflix, Greg Peters.

Læs også: Netflix taber pusten efter corona-optur

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg