Hackere sender i stigende omfang falske jobansøgninger

Ifølge Center for Cybersikkerhed er der observeret en stigning i antallet af falske jobansøgninger, som hackere forsøger at sprede malware med.

Artikel top billede

Hackere målretter i stigende grad angreb mod virksomhedernes HR-afdelinger med falske jobansøgninger.

Det fremgår af en ny trusselsvurdering fra Center for Cybersikkerhed (CFCS).

Ofte gemmer hackerne malware i en vedhæftet fil, der eksempelvis gør sig ud for at være et CV eller en anbefaling.

"HR-afdelinger er populære hos hackerne. Hackere angriber HR-afdelinger både for at bruge dem som en vej ind til resten af organisationen og som et mål i sig selv. Afdelingerne har nemlig potentielt adgang til følsom information om organisationen og dens medarbejdere, og det kan have værdi både for fremmede stater og for kriminelle," lyder det i en meddelelse fra CFCS.

Læs også: Center for Cybersikkerhed har kun håndteret tre større sikkerhedshændelser på et år

Angrebsformen er ikke ny, men er ifølge CFCS i vækst i især udlandet, mens det er mere usikkert, i hvor høj grad danske virksomheder også bliver udsat for falske jobansøgninger.

Ifølge CFCS ses der også eksempler på, at hackere for at angribe potentielle jobansøgere selv udgiver sig for at være fra HR-afdelinger.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-koordinator: Vil du støtte FMI med opbygningen af Forsvaret i Ballerup?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job