Mulig fusion af Nets skaber bekymring hos Forbrugerrådet Tænk

Forbrugerrådet Tænk vil have garantier fra Nets og politikere, hvis de igangværende fusionsplaner med Nexi bliver til noget. Dankortet og NemID er centrale dele af den danske betalingsinfrastruktur, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rupixen on Unsplash)

Det skaber bekymring hos Forbrugerrådet Tænkt, at Nets muligvis står over for en større fusion, hvor det vil blive opslugt af den italienske betalingskæmpe Nexi.

Det skriver Berlingske.

"Jeg kan være bekymret for, om Dankort og NemID fortsat vil blive drevet på en måde, som danske forbrugere kan være tjent med. Vi vil både sige til Nets og politikerne, at vi gerne vil have nogle forholdsvis håndfaste garantier for, at den sikkerhed, der har ligget i drift af Dankort og NemID, fortsat vil blive prioriteret efter en fusion," siger Vagn Jelsøe, vicedirektør hos Forbrugerrådet Tænk, til Berlingske.

Han pointerer over for mediet, at Dankort og NemID er centrale dele af den danske betalingsinfrastruktur.

Også på Christiansborg har Nexi-handlen fået opmærksomhed, hvor SF's erhvervsordfører Lisbeth Bech-Nielsen er bekymret for den størrelse og magt, selskabet vil kunne få.

Hun vil nu tage sagen op med erhvervsminister Simon Kollerup (S)

Nexi er børsnoteret i Milano og samarbejder med 150 banker om administration af i alt 41,6 millioner betalingskort.

For blot en måned siden annoncerede Nexi et opkøb af det italienske betalingsselskab SIA, der har omkring 3.500 medarbejdere. Nexi har omtrent 3.000 ansatte.

Nexi har indgået en 10 dages eksklusiv forhandlingsperiode med Nets, hvor de to selskaber skal forsøge at nå til enighed om en mulig fusion.

Det forlyder at prisen for den tilbageværende del af Nets er prissat til omkring 40 milliarder kroner.

Læs mere om det her: Medie: Nets vurderes at være 40 milliarder kroner værd i forhandling om kæmpe fusion

I 2019 blev en del af Nets solgt for 21 milliarder kroner til Mastercard.

Fusionen er led i en aktuel konsolidering på betalingsmarkedet, hvor Nexi for blot en måned siden fusionerede med den mindre konkurrent Sia, og tidligere på året købte det franske betalingselskab Wordline i februar sin konkurrent Ingenico Group.

Nets blev i 2016 børsnoteret i København, men allerede året efter i 2017 blev selskabet solgt til kapitalfonden solgt til Hellmann & Friedman, der annoterede selskabet fra børsen.

Læs også: Nets forhandler med italiensk gigant om kæmpe-fusion

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune