Mulig fusion af Nets skaber bekymring hos Forbrugerrådet Tænk

Forbrugerrådet Tænk vil have garantier fra Nets og politikere, hvis de igangværende fusionsplaner med Nexi bliver til noget. Dankortet og NemID er centrale dele af den danske betalingsinfrastruktur, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rupixen on Unsplash)

Det skaber bekymring hos Forbrugerrådet Tænkt, at Nets muligvis står over for en større fusion, hvor det vil blive opslugt af den italienske betalingskæmpe Nexi.

Det skriver Berlingske.

"Jeg kan være bekymret for, om Dankort og NemID fortsat vil blive drevet på en måde, som danske forbrugere kan være tjent med. Vi vil både sige til Nets og politikerne, at vi gerne vil have nogle forholdsvis håndfaste garantier for, at den sikkerhed, der har ligget i drift af Dankort og NemID, fortsat vil blive prioriteret efter en fusion," siger Vagn Jelsøe, vicedirektør hos Forbrugerrådet Tænk, til Berlingske.

Han pointerer over for mediet, at Dankort og NemID er centrale dele af den danske betalingsinfrastruktur.

Også på Christiansborg har Nexi-handlen fået opmærksomhed, hvor SF's erhvervsordfører Lisbeth Bech-Nielsen er bekymret for den størrelse og magt, selskabet vil kunne få.

Hun vil nu tage sagen op med erhvervsminister Simon Kollerup (S)

Nexi er børsnoteret i Milano og samarbejder med 150 banker om administration af i alt 41,6 millioner betalingskort.

For blot en måned siden annoncerede Nexi et opkøb af det italienske betalingsselskab SIA, der har omkring 3.500 medarbejdere. Nexi har omtrent 3.000 ansatte.

Nexi har indgået en 10 dages eksklusiv forhandlingsperiode med Nets, hvor de to selskaber skal forsøge at nå til enighed om en mulig fusion.

Det forlyder at prisen for den tilbageværende del af Nets er prissat til omkring 40 milliarder kroner.

Læs mere om det her: Medie: Nets vurderes at være 40 milliarder kroner værd i forhandling om kæmpe fusion

I 2019 blev en del af Nets solgt for 21 milliarder kroner til Mastercard.

Fusionen er led i en aktuel konsolidering på betalingsmarkedet, hvor Nexi for blot en måned siden fusionerede med den mindre konkurrent Sia, og tidligere på året købte det franske betalingselskab Wordline i februar sin konkurrent Ingenico Group.

Nets blev i 2016 børsnoteret i København, men allerede året efter i 2017 blev selskabet solgt til kapitalfonden solgt til Hellmann & Friedman, der annoterede selskabet fra børsen.

Læs også: Nets forhandler med italiensk gigant om kæmpe-fusion

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S