Lego udskiller spil-afdeling i selvstændigt spiludvikler-selskab

Lego udskiller spil-afdelingen Light Bricks Studio, som etableres selvstændigt spiludvikler-selskab under Lego Ventures.

Artikel top billede

Den danske Lego-koncern udskiller en af sine spilafdelinger, som nu etableres som selvstændigt spiludvikler-selskab under navnet Light Brick Studios, skriver Finans.

Light Brick Studios har hidtil været et af en række spiludvikler-hold hos Lego, der har udviklet spil baseret på Lego-universet.

Light Brick Studios etableres som selvstændigt selskab under Lego Ventures, og avisen skriver, at Lego-koncernen til en begyndelse investerer en million dollar i selskabet.

Direktør for Light Brick Studios, Karsten Lund, siger til Finans, at selskabet nu får mere luft under vingerne. Selskabet flytter nu fra Billund til København.

Karsten Lund har sammen med COO Mads Prahm stiftet selskabet.

“Vi vil prøve at bygge mere selv, så vi har en større del af værdikæden. Vi skal være lidt tættere på Lego-brandet, samtidig med at vi er tæt på mediet og kunderne Det er en god ide at spinne det ud og give det lidt mere selvstændighed, så det kan få luft under vingerne,” siger Karsten Lund til avisen.

Du kan læse en større artikel om Light Brick Studios i amerikanske The Verge her.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S