Lego udskiller spil-afdeling i selvstændigt spiludvikler-selskab

Lego udskiller spil-afdelingen Light Bricks Studio, som etableres selvstændigt spiludvikler-selskab under Lego Ventures.

Artikel top billede

Den danske Lego-koncern udskiller en af sine spilafdelinger, som nu etableres som selvstændigt spiludvikler-selskab under navnet Light Brick Studios, skriver Finans.

Light Brick Studios har hidtil været et af en række spiludvikler-hold hos Lego, der har udviklet spil baseret på Lego-universet.

Light Brick Studios etableres som selvstændigt selskab under Lego Ventures, og avisen skriver, at Lego-koncernen til en begyndelse investerer en million dollar i selskabet.

Direktør for Light Brick Studios, Karsten Lund, siger til Finans, at selskabet nu får mere luft under vingerne. Selskabet flytter nu fra Billund til København.

Karsten Lund har sammen med COO Mads Prahm stiftet selskabet.

“Vi vil prøve at bygge mere selv, så vi har en større del af værdikæden. Vi skal være lidt tættere på Lego-brandet, samtidig med at vi er tæt på mediet og kunderne Det er en god ide at spinne det ud og give det lidt mere selvstændighed, så det kan få luft under vingerne,” siger Karsten Lund til avisen.

Du kan læse en større artikel om Light Brick Studios i amerikanske The Verge her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job