Lego udskiller spil-afdeling i selvstændigt spiludvikler-selskab

Lego udskiller spil-afdelingen Light Bricks Studio, som etableres selvstændigt spiludvikler-selskab under Lego Ventures.

Artikel top billede

Den danske Lego-koncern udskiller en af sine spilafdelinger, som nu etableres som selvstændigt spiludvikler-selskab under navnet Light Brick Studios, skriver Finans.

Light Brick Studios har hidtil været et af en række spiludvikler-hold hos Lego, der har udviklet spil baseret på Lego-universet.

Light Brick Studios etableres som selvstændigt selskab under Lego Ventures, og avisen skriver, at Lego-koncernen til en begyndelse investerer en million dollar i selskabet.

Direktør for Light Brick Studios, Karsten Lund, siger til Finans, at selskabet nu får mere luft under vingerne. Selskabet flytter nu fra Billund til København.

Karsten Lund har sammen med COO Mads Prahm stiftet selskabet.

“Vi vil prøve at bygge mere selv, så vi har en større del af værdikæden. Vi skal være lidt tættere på Lego-brandet, samtidig med at vi er tæt på mediet og kunderne Det er en god ide at spinne det ud og give det lidt mere selvstændighed, så det kan få luft under vingerne,” siger Karsten Lund til avisen.

Du kan læse en større artikel om Light Brick Studios i amerikanske The Verge her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S