Frasalg af 3's telemaster i Danmark vil komme til at skærpe konkurrencen på det danske marked

3's mulige frasalg af selskabets 1.300 telemaster i Danmark vil komme til at styrke 3's konkurrencesituation på det danske marked.

Artikel top billede

(Foto: PR /Jacobs Schorring)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor er 3's manøvre ifølge teleanalytiker en fornuftig ide
  • Her er de gevinster 3 kan høste af frasalget
  • Hvorfor konkurrence på det danske marked vil blive skærpet
  • Eksempler på andre teleselskaber der har foretaget lignende manøvre
1.004
5:15 min
Det kommende frasalg af 3's telemaster i Danmark giver rigtig god mening og vil betyde, at 3 meget vel kommer til at stå skarpere i konkurrencen på det danske marked.

Det fortæller teleanalytiker Torben Rune, der er indehaver af firmaet Teleanalyse, til Computerworld.

Det sker efter, at det er kommet frem, at mobilselskabet 3’s tekniske infrastruktur - herunder omkring 1.300 mobilmaster i Danmark - er på vej på spanske hænder.

3-ejeren CK Hutchinson Holding er nemlig langt henne i drøftelserne med spanske Cellnex Telecom om et salg af alle dets europæiske telemaster - herunder altså de danske.

Det kan du læse mere om her: Spansk teleselskab på vej til at overtage 3’s danske telemaster

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision